Wyścig Tytanów

Opis:

Paweł Warowny

Muszę przyznać, że na Wyścig Tytanów czekałem z wypiekami na twarzy, a slogan „szykuje się obłąkańczy wyścig” spędzał mi sen z powiek. Ostatecznie gra miała swoją premierę dosyć niedawno i gdy tylko dostałem do rąk swój egzemplarz, jak najszybciej chciałem rozpocząć przygodę.

 

Od razu zwróciłem uwagę na pięknie ilustrowane pudełko i wszystkie elementy gry, a jest ich całkiem sporo: trzy dwustronne plansze – tory wyścigów, sześć kart postaci, ich bardzo szczegółowe figurki, sześć kostek do gry, żetony życia, pułapek oraz to, co w każdej grze lubię najbardziej – karty- po jednej reprezentującej specjalną zdolność tytana i trzynaście kart umiejętności (bonusów) dobieranych losowo podczas rozgrywki. Oczywiście jest też bardzo szczegółowa, czytelna instrukcja, tłumacząca wszystkie zasady, wyjątki i zawiłości mechaniki gry.

 

Zacznijmy zatem od początku. Wyścig Tytanów charakteryzuje się szybką rozgrywką naszpikowaną elementami taktycznymi, które zmuszają graczy do podejmowania ryzyka. Każdy gracz wciela się w jednego z sześciu jeźdźców dosiadającego tytanicznego wierzchowca z zaświatów. Co istotne, każdy z dostępnych w grze bohaterów posiada po jednej specjalnej zdolności aktywowanej raz na turę oraz inną liczbę punktów życia. Im więcej graczy – tym ciekawiej – po prostu więcej dzieje się na planszy i częściej dochodzi do różnego rodzaju interakcji – popychania innych Tytanów, wpadania w pułapki, aktywowania specjalnych miejsc na planszach.

 

Celem gry jest zwycięstwo w szaleńczym wyścigu obliczonym na trzy okrążenia. Wyścig odbywa się na jednej z plansz, reprezentującej konkretną krainę Zaświatów. Każda z nich podzielona jest na kolumny i rzędy (wzorem szachownicy),a gracze poruszają się po liniach łączących dane punkty. Dodatkowo, każda plansza posiada specjalne, charakterystyczne miejsca, w których dodatkowo dochodzi do specjalnych interakcji z graczami. Dzięki temu gra staje się jeszcze bardziej niepowtarzalna i w pewnym rodzaju nieprzewidywalna – plansze można połączyć ze sobą, co jeszcze bardziej urozmaica rozgrywkę. Gracze poruszają się Tytanami od dołu planszy ku jej wierzchołkowi, a gdy dochodzi do sytuacji, że w kolejnym ruchy mieliby wyjść poza jej granicę, po prostu wracają pionkiem z powrotem do punktu startowego zaliczając tym samym jedno okrążenie. Taka sama sytuacja ma miejsce, kiedy gracz ma opuścić planszę na przykład z lewej strony – zostaje przeniesiony na stronę prawą ( i odwrotnie).

 

W trakcie wyścigu zadaniem gracza jest oczywiście pokonanie trzech okrążeń i zwycięstwo w wyścigu. Towarzyszy temu zabawa polegająca na utrudnianiu życia oponentom. Graczemogą na przykład przepychać sąsiadujących z nimi tytanów utrudniając im tym samym drogą na szczyt planszy. Do tego dochodzi mechanizm zastawiania pułapek oraz aktywowania specjalnych zdolności Tytanów w czasie rozgrywki.

 

Ruch po torze wyścigów odbywa się poprzez rzut specjalnymi kośćmi. Każda ścianakości przedstawia inny rodzaj ruchu orazkolor. W zależności, co wyrzuci gracz, może wykonać sam ruch wedle wskazań kości, ruch z zastawieniem pułapki, ruch z atakiem. Dodatkowo, kiedy wypadnie kolor odpowiadający kolorowi danego Tytana – gracz zyskuje dodatkowy punkt życia. Jest to o tyle istotne, o ile o utratę życia w Wyścigu Tytanów nie jest wcale trudno – wszakże licznik życia może spać do zera, ale skutkuje to wyłącznie „przewróceniem” Tytana – opuszcza on jedną kolejkę, nie pobiera specjalnych kart, po czym wraca do gry w kolejnej turze.

 

Autor zaprojektował grę dla 2-6 graczy w wieku 8+, a czas rozgrywki określił na około 30 minut. Pomimo, że Wyścig Tytanów to tytuł przeznaczony dla dzieci, bawiłem się przy nim pysznie. W grze naprawdę dużo się dzieje, istnieje dużo wariantów rozgrywki, co tylko napędza grywalność. W związku z tym, że Wyścig Tytanów to tytuł przeznaczony dla dzieci jestem przekonany, że jest to gra, przy której cała rodzina będzie się świetnie bawić i do której chętnie będzie wracać.

Opis Wydawcy

Wyścig Tytanów to szybka i pełna emocji gra, wymagająca zarówno planowania, jak i podejmowania ryzyka. Każdy z graczy wciela się w innego, niezwykłego jeźdźca dosiadającego tytanicznego wierzchowca.

 

Celem gry jest dotarcie do mety przed innymi, w czym pomocne okażą się zdolności oraz karty specjalne. Podczas wyścigu wszystkie chwyty są dozwolone, dlatego też tytani biorący udział w wyścigu będą mogli się wzajemnie atakować, przepychać, a także zastawiać pułapki na oponentów.

 

Na czym to polega?

 

Gracz zaczyna rozgrywkę od wyboru jednego z sześciu Tytanów - każdy z nich różni się od siebie specjalną umiejętnością oraz ilością punktów życia. Następnie wybrana zostaje jedna z krain, w której odbędą się zmagania.

 

Plansza gry to niekończący się tor, który zawija się po obu stronach. Każda kraina charakteryzuje się specjalnymi właściwościami, które pozwalają na interesujące taktyczne manewry.

 

W kolejnych turach gracze przesuwają swoich tytanów, dozwolony jest jednak wyłącznie ruch do przodu! Aby się poruszyć, gracze biorą kości w ilości równej liczbie tytanów uczestniczących w grze i rzucają nimi. Począwszy od pierwszego gracza każdy wybiera jedną kość i wykonuje swoją akcję, natomiast ostatni gracz rzuca wszystkimi kośćmi jeszcze raz i wybiera z pełnej puli. Jeśli gracz wybierze kość w kolorze swojego tytana - odzyska punkt życia! Symbole na kościach mogą pozwolić nam ruszyć się o konkretną ilość pól w danym kierunku (do przodu lub w bok), zastawić pułapkę, a czasem też zrobić obie te rzeczy jednocześnie.

 

Przepięknie ilustrowane krainy, pomysłowe karty oraz szczegółowo rzeźbione figurki wierzchowców pozwolą nam jeszcze głębiej zanurzyć się w klimat wyścigu na grzbietach potężnych Tytanów. Dla prawdziwych weteranów oraz poszukiwaczy największych wyzwań gra oferuje, oprócz standardowego trybu rozgrywki, wyścig drużynowy oraz zawody „Wielkiego Szlema” - w tych ostatnich każde okrążenie odbywa się na innym torze, dlatego gracze muszą nauczyć się na bieżąco dostosowywać do warunków panujących w poszczególnych krainach!

 

Zawartość pudełka:
3 dwustronne plansze
6 kości akcji
13 kart specjanych
15 żetonów pułapek
6 znacznków życia
6 znacznków okrążeń
6 figurek tytanów
6 plansz tytanów
6 kart zdolności
instrukcja

 

EAN: 5901549927849
Wymiary: 20.0x20.0cm
Waga: 0.56kg

wydawnictwo rebel

Rebel Sp. z o.o.
ul. Budowlanych 64c
80-298 Gdańsk
www.rebel.pl

Podziel się!

Okładka gry:

Wyścig Tytanów

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Julian Allain
 • Tytuł Oryginału: Wyścig Tytanów
 • Ilustracje: Jean-Baptiste Reynaud
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Polska: 24.01.2017
 • Gatunek: Gry Planszowe
 • Liczba Graczy: 2 - 6 osób
 • Czas Gry: ok. 30 minut
 • Przedział Wiekowy: od 8 lat
 • Ocena: 4/6

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.