Wyścig Tytanów

Opis:

Paweł Warowny

Muszę przyznać, że na Wyścig Tytanów czekałem z wypiekami na twarzy, a slogan „szykuje się obłąkańczy wyścig” spędzał mi sen z powiek. Ostatecznie gra miała swoją premierę dosyć niedawno i gdy tylko dostałem do rąk swój egzemplarz, jak najszybciej chciałem rozpocząć przygodę.

 

Od razu zwróciłem uwagę na pięknie ilustrowane pudełko i wszystkie elementy gry, a jest ich całkiem sporo: trzy dwustronne plansze – tory wyścigów, sześć kart postaci, ich bardzo szczegółowe figurki, sześć kostek do gry, żetony życia, pułapek oraz to, co w każdej grze lubię najbardziej – karty- po jednej reprezentującej specjalną zdolność tytana i trzynaście kart umiejętności (bonusów) dobieranych losowo podczas rozgrywki. Oczywiście jest też bardzo szczegółowa, czytelna instrukcja, tłumacząca wszystkie zasady, wyjątki i zawiłości mechaniki gry.

 

Zacznijmy zatem od początku. Wyścig Tytanów charakteryzuje się szybką rozgrywką naszpikowaną elementami taktycznymi, które zmuszają graczy do podejmowania ryzyka. Każdy gracz wciela się w jednego z sześciu jeźdźców dosiadającego tytanicznego wierzchowca z zaświatów. Co istotne, każdy z dostępnych w grze bohaterów posiada po jednej specjalnej zdolności aktywowanej raz na turę oraz inną liczbę punktów życia. Im więcej graczy – tym ciekawiej – po prostu więcej dzieje się na planszy i częściej dochodzi do różnego rodzaju interakcji – popychania innych Tytanów, wpadania w pułapki, aktywowania specjalnych miejsc na planszach.

 

Celem gry jest zwycięstwo w szaleńczym wyścigu obliczonym na trzy okrążenia. Wyścig odbywa się na jednej z plansz, reprezentującej konkretną krainę Zaświatów. Każda z nich podzielona jest na kolumny i rzędy (wzorem szachownicy),a gracze poruszają się po liniach łączących dane punkty. Dodatkowo, każda plansza posiada specjalne, charakterystyczne miejsca, w których dodatkowo dochodzi do specjalnych interakcji z graczami. Dzięki temu gra staje się jeszcze bardziej niepowtarzalna i w pewnym rodzaju nieprzewidywalna – plansze można połączyć ze sobą, co jeszcze bardziej urozmaica rozgrywkę. Gracze poruszają się Tytanami od dołu planszy ku jej wierzchołkowi, a gdy dochodzi do sytuacji, że w kolejnym ruchy mieliby wyjść poza jej granicę, po prostu wracają pionkiem z powrotem do punktu startowego zaliczając tym samym jedno okrążenie. Taka sama sytuacja ma miejsce, kiedy gracz ma opuścić planszę na przykład z lewej strony – zostaje przeniesiony na stronę prawą ( i odwrotnie).

 

W trakcie wyścigu zadaniem gracza jest oczywiście pokonanie trzech okrążeń i zwycięstwo w wyścigu. Towarzyszy temu zabawa polegająca na utrudnianiu życia oponentom. Graczemogą na przykład przepychać sąsiadujących z nimi tytanów utrudniając im tym samym drogą na szczyt planszy. Do tego dochodzi mechanizm zastawiania pułapek oraz aktywowania specjalnych zdolności Tytanów w czasie rozgrywki.

 

Ruch po torze wyścigów odbywa się poprzez rzut specjalnymi kośćmi. Każda ścianakości przedstawia inny rodzaj ruchu orazkolor. W zależności, co wyrzuci gracz, może wykonać sam ruch wedle wskazań kości, ruch z zastawieniem pułapki, ruch z atakiem. Dodatkowo, kiedy wypadnie kolor odpowiadający kolorowi danego Tytana – gracz zyskuje dodatkowy punkt życia. Jest to o tyle istotne, o ile o utratę życia w Wyścigu Tytanów nie jest wcale trudno – wszakże licznik życia może spać do zera, ale skutkuje to wyłącznie „przewróceniem” Tytana – opuszcza on jedną kolejkę, nie pobiera specjalnych kart, po czym wraca do gry w kolejnej turze.

 

Autor zaprojektował grę dla 2-6 graczy w wieku 8+, a czas rozgrywki określił na około 30 minut. Pomimo, że Wyścig Tytanów to tytuł przeznaczony dla dzieci, bawiłem się przy nim pysznie. W grze naprawdę dużo się dzieje, istnieje dużo wariantów rozgrywki, co tylko napędza grywalność. W związku z tym, że Wyścig Tytanów to tytuł przeznaczony dla dzieci jestem przekonany, że jest to gra, przy której cała rodzina będzie się świetnie bawić i do której chętnie będzie wracać.

Opis Wydawcy

Wyścig Tytanów to szybka i pełna emocji gra, wymagająca zarówno planowania, jak i podejmowania ryzyka. Każdy z graczy wciela się w innego, niezwykłego jeźdźca dosiadającego tytanicznego wierzchowca.

 

Celem gry jest dotarcie do mety przed innymi, w czym pomocne okażą się zdolności oraz karty specjalne. Podczas wyścigu wszystkie chwyty są dozwolone, dlatego też tytani biorący udział w wyścigu będą mogli się wzajemnie atakować, przepychać, a także zastawiać pułapki na oponentów.

 

Na czym to polega?

 

Gracz zaczyna rozgrywkę od wyboru jednego z sześciu Tytanów - każdy z nich różni się od siebie specjalną umiejętnością oraz ilością punktów życia. Następnie wybrana zostaje jedna z krain, w której odbędą się zmagania.

 

Plansza gry to niekończący się tor, który zawija się po obu stronach. Każda kraina charakteryzuje się specjalnymi właściwościami, które pozwalają na interesujące taktyczne manewry.

 

W kolejnych turach gracze przesuwają swoich tytanów, dozwolony jest jednak wyłącznie ruch do przodu! Aby się poruszyć, gracze biorą kości w ilości równej liczbie tytanów uczestniczących w grze i rzucają nimi. Począwszy od pierwszego gracza każdy wybiera jedną kość i wykonuje swoją akcję, natomiast ostatni gracz rzuca wszystkimi kośćmi jeszcze raz i wybiera z pełnej puli. Jeśli gracz wybierze kość w kolorze swojego tytana - odzyska punkt życia! Symbole na kościach mogą pozwolić nam ruszyć się o konkretną ilość pól w danym kierunku (do przodu lub w bok), zastawić pułapkę, a czasem też zrobić obie te rzeczy jednocześnie.

 

Przepięknie ilustrowane krainy, pomysłowe karty oraz szczegółowo rzeźbione figurki wierzchowców pozwolą nam jeszcze głębiej zanurzyć się w klimat wyścigu na grzbietach potężnych Tytanów. Dla prawdziwych weteranów oraz poszukiwaczy największych wyzwań gra oferuje, oprócz standardowego trybu rozgrywki, wyścig drużynowy oraz zawody „Wielkiego Szlema” - w tych ostatnich każde okrążenie odbywa się na innym torze, dlatego gracze muszą nauczyć się na bieżąco dostosowywać do warunków panujących w poszczególnych krainach!

 

Zawartość pudełka:
3 dwustronne plansze
6 kości akcji
13 kart specjanych
15 żetonów pułapek
6 znacznków życia
6 znacznków okrążeń
6 figurek tytanów
6 plansz tytanów
6 kart zdolności
instrukcja

 

EAN: 5901549927849
Wymiary: 20.0x20.0cm
Waga: 0.56kg

wydawnictwo rebel

Rebel Sp. z o.o.
ul. Budowlanych 64c
80-298 Gdańsk
www.rebel.pl

Podziel się!

Okładka gry:

Wyścig Tytanów

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Julian Allain
 • Tytuł Oryginału: Wyścig Tytanów
 • Ilustracje: Jean-Baptiste Reynaud
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Polska: 24.01.2017
 • Gatunek: Gry Planszowe
 • Liczba Graczy: 2 - 6 osób
 • Czas Gry: ok. 30 minut
 • Przedział Wiekowy: od 8 lat
 • Ocena: 4/6

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial