Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

7 Samurajów

Opis:

Pani M

Dzisiaj przeniesiemy się do Japonii, gdzie wcielimy się dzielnych samurajów, którzy bronią wioski przed najeźdźcami. Poznajcie grę karcianą 7 Samurajów.

 

Gra składa się z 7 plansz Samurajów, 7 pionków Samurajów, 7 żetonów wsparcia, 10 znaczników barykad, 3 żetonów rodzin, 66 kart Najeźdźców, planszy wioski, znacznika aktywnego gracza i 7 znaczników ran. W grze może wziąć udział od 1 do 7 graczy. Każdy z nich wybiera dla siebie jednego bohatera. To gra kooperacyjna, więc najlepiej dobrać ich w taki sposób, by w miarę możliwości ratować sobie nawzajem pośladki. W pewnym momencie gry to bardzo ważne. Gracze mają za zadanie obronić wieśniaków i ich domostwa przed najazdem wroga. Tajną bronią wojowników jest "Zwierzęcy" duch walki. O co chodzi? Już tłumaczę. W trakcie gry samuraj może otrzymać ranę. Gdy dostanie drugą, zamieni się w zwierzę. Staje się silniejszy, ale musi uważać. Otrzymanie czwartej rany zabija go i kończy grę. Na zdjęciu widzicie samurajów w normalnej i ulepszonej formie.

 

Każdy z bohaterów ma unikatowy talent. Może go wykorzystać w swojej turze lub przekazać innemu bohaterowi w ramach wsparcia. Talent znajduje się w lewym górnym rogu. Kanbei może ignorować kary z kart najeźdźców o wartościach 1, 3, 5 (te na niebieskich planach), Corobei zaś ignoruje kary z kart najeźdźców o wartościach 2, 4, 6. Po lewej stronie na karcie gracza znajdują się elementy, które samuraj musi obronić: wieśniacy, gospodarstwo i rodziny. To bardzo ważne. Utrata 3 rodzin w trakcie jednej rundy kończy grę, a uwierzcie mi, bardzo łatwo może dojść do takiej sytuacji. Po prawej stronie znajduje się tor walki samuraja, który uzupełnia się, w zależności od tego, jaką liczbę ma nadrukowaną najeźdźca. Uwaga, jeśli suma liczb na kartach najeźdźców przekracza sumę na torze walki, gracz automatycznie pasuje i płonie barykada. Na samym dole znajduje się Kiai, czyli specjalna umiejętność, którą można aktywować, gdy zapełni się tor walki samuraja. Nie jest to takie proste. Łatwiej jest przegiąć.

 

Jak przebiega runda? W pierwszej fazie dobiera się tyle kart najeźdźców, ile mówi instrukcja. W naszym przypadku było ich 24 - po 6 na gracza. Każdy z bohaterów może zrobić 3 rzeczy - zadeklarować walkę, udzielić wsparcia lub spasować. Przy czym z tym ostatnim radzę uważać. Pas oznacza wyeliminowanie do końca rundy. Jeśli gracz postanawia walczyć, bierze wierzchnią kartę ze stosu najeźdźców i decyduje, czy chce z nim walczyć, czy się przed nim bronić. Priorytetem powinni być zapełnienie toru po lewej stronie karty gracza, choć nie jest to takie proste. Karty najeźdźców mogą, ale nie muszą mieć nadrukowanych symboli w prawym górnym rogu. Jeśli zbierzecie kapelusz, chatkę i laleczkę - wszystko jest w porządku. Kiedy tego nie ma - jest problem, bo graczy czeka kara. Za brak kapelusza otrzymuje się ranę, za brak chaty ściąga się jedną z nich z planszy, a za brak rodziny, usuwa się jeden żeton rodziny z planszy. Rodzin jest najmniej - jedynie 3, więc trzeba bardzo o nie dbać. Uratowani wieśniacy odwdzięczają się, lecząc jednego z samurajów, odbudowując barykadę lub usuwając jednego z intruzów.

 

Intruzi pojawiają się w grze na dwa sposoby. Kiedy gracz udzieli wsparcia musi odłożyć wierzchnią kartę ze stosu najeźdźców na stos kart intruzów. Pojawiają się oni również w wyniku kary nadrukowanej na karcie najeźdźcy. Widać to na karcie z numerem 1. W pierwszej rundzie bierze się pod uwagę wyłącznie karty o sile od 1 do 4. W drugiej dochodzą 5, w trzeciej 6. Ich liczba zależy od liczby graczy. Jeśli pod koniec rundy przeżyła co najmniej jedna rodzina i ocalało co najmniej jedno gospodarstwo - gra toczy się dalej. W przeciwnym wypadku gracze przegrywają, gdyż nie udało im się obronić wioski przed atakiem. Uwierzcie mi, w tej grze łatwiej jest przegrać niż wygrać. W sumie można zakończyć rozgrywkę już po pierwszej rundzie, dlatego bardzo ważna jest kooperacja, chociaż wszystko zależy od szczęścia gracza.

 

Tu nie można właściwie obrać żadnej strategii. Najważniejsza jest zapełnienie toru po lewej stronie karty gracza, choć jak już wspomniałam, może się to okazać niewykonalne. I to jest jeden z największych minusów tej gry. Jeśli nie siądą karty i nie ma graczy, którzy mogą je sobie przekazywać - jest kaplica. Wygrana może być osiągnięta tylko cudem. Wystarczy, że gra pięciu graczy i trzem z nich nie uda się obronić rodzin, bo może się tak zdarzyć. Jeszcze nie wiemy, jaki jest dream team, ale może za parę miesięcy do tego dojdziemy :)

 

Gra ogólnie nie jest trudna, ale trzeba przy niej wysilić szare komórki. Jedna zła decyzja może zaważyć na końcowym wyniku. Dlatego warto patrzeć sobie nawzajem w karty i hamować narwańców. Ważne jest też dokładne przeczytanie instrukcji, gdyż może się okazać, że dostajecie w pośladki, bo osoba, która teoretycznie ją ogarnęła, mogła czegoś nie doczytać i macie za dużo kart. Tak, mówię to z własnego doświadczenia.

 

Nie mogę nic zarzucić ogólnemu wyglądowi gry - jest bardzo porządnie wykonana i można ją ze sobą zabrać wszędzie - nie zajmuje dużo miejsca. Zbierzcie więc ekipę, która lubi gry karciane i spróbujcie powstrzymać inwazję najeźdźców. Ostrzegam, łatwo nie będzie.

Opis Wydawcy

7 Samurajów to gra kooperacyjna, w której gracze wcielają się w role wojowników chroniących wieśniaków przed atakami okrutnych najeźdźców. Gra trwa trzy rundy, podczas których gracze w swoich turach ciągną karty bandytów, decydując przy tym, czy chcą walczyć z najeźdźcą, chronić wioskę, czy też może pomóc innemu samurajowi, pozwalając jednak w ten sposób wkraść się bandycie do osady.

 

Aby zwyciężyć, gracze muszą wspólnymi siłami obronić gospodarstwa i zamieszkujące je rodziny. Walka będzie zacięta i wymagająca, na szczęście samuraje dysponują ogromnym atutem, jakim jest ich "zwierzęcy" duch walki.

 

Główne wyzwanie gry to znalezienie balansu w swoich wyborach. Czy zdecydujesz się walczyć z każdym wrogiem, aby jak najszybciej uwolnić swoją zwierzęcą siłę, przybliżając się jednak w ten sposób do śmierci oraz narażając wioskę na liczne straty, gdyż w ferworze walki nie będziesz w stanie jej chronić? A może lepiej skupić się na defensywie albo pomóc innym samurajom w walce, ryzykując jednak, że gdy do walki wkroczą najpotężniejsi przeciwnicy, nasz wojownik nie da rady stawić im czoła?

 

Każdy wróg to kolejny ciężki wybór dla Ciebie, Twojej drużyny i całej wioski! Podczas kolejnych tur najeźdźcy będą niszczyć farmy i ogrodzenia, których z każdą chwilą będzie coraz mniej. Dlatego musisz zrobić wszystko, by w ostatecznym rozrachunku przetrwała przynajmniej jedna farma, a także rodzina, która będzie w stanie się nią zająć. Czy dasz radę stawić czoła złu i okażesz się prawdziwym bohaterem?

 

Walcz odważnie, wspieraj swoich kompanów, ochroń wieśniaków. Zmień się w dziką bestię i dokonaj spustoszenia w szeregach wroga. Pokaż, że tkwi w Tobie prawdziwa dusza samuraja!

 

Dlaczego zachwyci Cię ta gra?

 

Znakomita szata graficzna idealnie oddaje klimat gry i wprowadzi Cię w rzeczywistość atakowanej przez najeźdźców wioski.
7 Samurajów to gra w pełni kooperacyjna. Gracze muszą ze sobą współpracować, by wspólnymi siłami odeprzeć atak na wioskę i uratować żyjące w nim rodziny. Współdziałanie jest kluczem do zwycięstwa.
Każdy z siedmiu dostępnych samurajów charakteryzuje się odmiennymi zdolnościami. Gracze muszę korzystać z umiejętności swoich postaci, aby efektywnie chronić wioskę.
Gra nie zawiera żadnych elementów językowych - wszystkie komponenty opisane są przy użyciu intuicyjnych symboli, które z łatwością można zapamiętać już po pierwszej rozgrywce. Dzięki temu rozgrywka przebiega szybko i płynnie.

 

ZAWARTOŚĆ:

7 plansz samurajów
7 pionków samurajów
7 żetonów wsparcia
6 żetonów gospodarstw
10 znaczników barykad
3 żetony rodzin
66 kart najeźdźców
plansza wioski
znacznik aktywnego gracza
7 znaczników ran
instrukcja

EAN: 5901549927856
Waga: 0.6 kg

 

wydawnictwo rebel

Rebel Sp. z o.o.
ul. Budowlanych 64c
80-298 Gdańsk
www.rebel.pl

Podziel się!

Okładka gry:

7 Samurajów

Additional Info:

  • Autor: Antoine Bauza
  • Tytuł Oryginału: 7 Samurajów
  • Ilustracje: Víctor Pérez Corbella
  • Wydawca: Rebel
  • Gatunek: Gry Planszowe
  • Format: 45x200x200
  • Liczba Graczy: 1 - 7 osób
  • Przedział Wiekowy: od 9 lat
  • Ocena: 5/6

Image Gallery:

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial