Przybij Piątkę!

Opis:

Pani M

Dziś opowiem Wam o typowo imprezowej grze, którą można zabrać ze sobą wszędzie. Ta gra jest na tyle nieduża, że wejdzie do każdej, nawet najbardziej wypakowanej kobiecej torebki.

 

Gra nie trwa zbyt długo. W końcu na podanie wskazówki i udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytanie trwa zaledwie 5 sekund. Minimalna liczba graczy to 3 osoby, maksymalnie 8. W zależności od tego, ilu ich jest - są 2 warianty gry: w parach lub przeciwko sobie.

 

Na początku gry gracze wybierają jeden numer - od 1 do 8. Do końca rozgrywki ten numer będzie oznaczał liczbę, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze kategorii. Jak wygląda przebieg rozgrywki? Po wybraniu tematyki, dobiera się literkę. Gracze muszą wymyślić słowo. Kiedy mają na nie pomysł, uderzają w stół w leżącą na nim kartę pierwszeństwa. Ma 5 sekund na podanie wskazówki dla innych graczy. Nie może ona jednoznacznie sugerować wymyślonego słowa i co więcej, nie może być dłuższa niż jedno słowo.

 

Osoba, która ma pomysł na rozwiązanie zagadki, uderza ręką w kartę pierwszeństwa. Pozostali gracze odliczają od 5 do 0. W tym czasie gracze z dłońmi na stole jednocześnie wypowiadają słowo. Jeśli jest identyczne - kończy się runda. Gracz, który wymyślił hasło, bierze kartę z tematyką. Drugi zaś zabiera literkę. Kiedy słowa różnią się od siebie, gracze odpadają z rozgrywki. Uwierzcie mi, myślenie pod presją czasu nie jest takie proste i wymyślanie podpowiedzi oraz słów sprawia trudność wszystkim, nawet polonistom. W trakcie gry dochodzi do śmiesznych sytuacji. My na przykład wylosowaliśmy kategorię "ptak" i literkę "n". Zatkało nas wszystkich, oprócz nkury i norła nie wymyśliliśmy nic innego. Przynajmniej było śmiesznie.

 

Gra nie jest jakoś specjalnie skomplikowana i nadaje się na imprezy. Zwłaszcza wtedy, gdy towarzystwo ma do siebie duży dystans. My praktycznie pół gry przepłakaliśmy ze śmiechu. Nawet nie wiecie, jakie słowa można wymyślić pod presją czasu albo jak wspaniałe podpowiedzi można dawać innym. Chociaż jestem polonistką, miałam problem z wymyśleniem słów na niektóre litery. Jestem kreatywna, ale nie aż tak.

 

Przybij piątkę! to gra, przy której można miło spędzić czas. Jednak nie wszystkim może przypaść do gustu. Kiedy nie ma się dobrego refleksu i ma się problem z wymyślaniem słów - można szybko się zniechęcić. Wbrew pozorom to nie jest prosta gra, trzeba się wysilić, żeby wygrać. Powiem szczerze, że ani razu mi się to nie udało, ale mam nadzieję, że kiedyś pobiję wszystkich.
Jestem dobra w wymyślaniu haseł, ich zgadywanie idzie mi nieco gorzej. Zwłaszcza wtedy, gdy mój mąż wymyśli jakieś hasło. Ten to czasem ma ułańską fantazję...

 

Nie ma większych ograniczeń wiekowych w przypadku tej gry, chociaż lepiej grać w miarę zbliżonym wiekowo towarzystwie. Wtedy jest szansa, by się zrozumieć. Kilka lat różnicy może stanowić problem, choć nie musi.

 

Szkoda tylko, że nie ma wszystkich literek. Nieco stresujące jest też granie na czas, ale przynajmniej jest śmiesznie. Człowiek jest bardzo kreatywny, gdy słyszy, że inni mu odliczają. Gra dobra na imprezę lub wyjazd w większym gronie. Myślę, że to także dobry pomysł dla rodzin, by spędzić wspólnie czas. Przekonajcie się, czy chcecie przybić piątkę.

Opis Wydawcy

Nie spieszcie się... macie całe 5 sekund!

 

Przybij Piątkę! to gra, w której w zależności od dokładnej ilości graczy (a może ich być od 4 do 9), działać będziemy samodzielnie lub w drużynach.

 

Naszym zadaniem będzie zdobycie jak największej liczby kart z literami, od których zaczynać się będą wymyślane przez nas słowa. Tym razem jednak nie zwycięży ten, kto jako pierwszy wpadnie na pomysł - choć upływ czasu ma znaczenie - największą trudnością będzie trafienie w tok myślenia drugiej osoby!

 

Na czym to polega?

 

Każda runda rozpoczyna się od wyboru tematyki - służą do tego specjalne karty, na których poszczególne motywy oznaczone są cyframi od 1 do 8.
Gracze wybierają jedną z cyfr, która przez całą rozgrywkę będzie wskazywała temat na różnych kartach.
Następnie na stole pojawia się litera. Wszyscy gracze w tajemnicy zastanawiają się nad słowem, które się od niej rozpoczyna, a jednocześnie realizuje zadany wcześniej temat.
Następnie do wybranego przez siebie słowa należy wybrać wskazówkę.
Gdy któremuś z graczy się to uda, uderza dłonią w kartę pierwszeństwa i na głos podaje wskazówkę.
W tym momencie następuje czas na odpowiedź pozostałych - jeśli jest to rozgrywka drużynowa, do tablicy wywołany jest partner gracza, natomiast w przypadku gry solowej... cóż, odpowiedzieć może ten, któremu przyjdzie na to ochota.

 

Na reakcję zawsze jest tylko 5 sekund!

 

Dzięki presji czasu, a także dużej dowolności w doborze haseł, podczas gry wynika wiele zabawnych sytuacji; luźny klimat podbijają dodatkowo takie elementy, jak konieczność dotknięcia leżącej na stole płytki, czy 'wybuczanie' gracza, który zbytnio się pospieszy.

 

Przybij Piątkę! to idealna, lekka gra na imprezy - jeśli lubicie zabawy słowne, które wymagają refleksu i szybkich skojarzeń - z pewnością nie będziecie się przy niej nudzić!

 

Wydanie polskie.

Zawartość pudełka:
23 karty tematyki
1 karta pierwszeństwa
17 kart liter
1 karta z regułami

 

Liczba graczy: 4 - 9 osób
Wiek: od 12 lat
EAN: 3760052142475
Waga: 0.2 kg

 

wydawnictwo rebel

Rebel Sp. z o.o.
ul. Budowlanych 64c
80-298 Gdańsk
www.rebel.pl

Podziel się!

Okładka gry:

Przybij Piątkę!

Dodatkowe informacje:

  • Autor: Jacques Bariot, Dominique Della Scaffa
  • Tytuł Oryginału: Przybij Piątkę!
  • Wydawca: Rebel
  • Gatunek: Gry Planszowe
  • Format: 30x95x95
  • Liczba Graczy: 4 - 9 osób
  • Czas Gry: ok. 20 min.
  • Przedział Wiekowy: od 12 lat
  • Ocena: 4/6

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto