Activity Original

Opis:

Rudaczyta

"Jaki tu spokój, na na na na
Nic sie nie dzieje, na na na na
Nikt sie nie bawi, na na na na
Wszyscy sie nudzą ..."

 

... więc nie pozostaje nic innego jak wyjąć "Activity" i rozruszać sztywne towarzycho. Nie znam innej gry, która tak skutecznie przemieni nudne spotkanie rodzinne czy towarzyskie w niezapomniany wieczór oraz zagwarantuje uaktywnienie nawet najbardziej drętwych gości.

 

Wariacji na temat "kalambury" mamy na rynku od groma. W jaki sposób firma Piatnik Vienna stara się wykosić konkurencję? Perfekcja, dopracowanie i dokładność – odnoszę wrażenie, że to właśnie na solidność postawił producent. Z lekką domieszka innowacyjności – "otwarta runda" i zróżnicowania – bo mamy aż trzy metody prezentowania danego hasła. Ta niewielka, ale znacząca ilość zmian wprowadza powiew świeżości, ale nie zaburza prostoty i tradycyjnego sposobu zabawy.

 

Wielgachny napis "Activity" hipnotyzuje – kolor nie jest jaskrawy, agresywny ani przytłaczający ale zwraca uwagę – zarówno barwą, czcionką jak i wielkością. Łagodna zieleń w tle i niewielka ilość obrazków dopełniają wrażenie stonowanego, ale wyróżniającego się opakowania.

 

Wewnątrz mamy:
1. Jasną, przejrzystą instrukcję obsługi. Krótko zwięźle i na temat.
2. 440 kart do gry. Estetycznie zapakowane i rozmieszczone w przegródkach doń dopasowanych.
3. Wspomniana plansza do gry. Złożona na połowę, aby zmniejszyć wielkość, i tak całkiem pokaźnego, opakowania.
4. 4 pionki drewniane! (sic!) pierwszy raz spotykam sie z drewnianymi, a nie plastikowymi pionkami do gry. +10 do estetyczności.
5. Urocza, malutka klepsydra, z różowym piaskiem.

 

Gra przeznaczona jest dla minimum trzech a maksimum 16 (jak głosi napis na opakowaniu) graczy. W przypadku 3 osób każda osoba pracuje na swoje konto, większa liczba osób winna tworzyć grupy. Pierwszy Demonstrator z drużyny (osoba pokazująca/malująca lub tłumacząca) wybiera jedną z kart umieszczonych w trzech kupkach – odpowiednio 5, 4, 3. Liczby świadczą niejako o poziomie trudności, ale zdarzyć się może, że hasło przypisane poziomowi trudności "5" jawi sie jako łatwiejsze od tego z "trojki". Cyfry te, prócz poziomu trudności, określają także ilość pól o jakie ma przesunąć sie pionek, kiedy drużyna w wyznaczonym czasie odgadnie prezentowane hasło. Pod warunkiem, że zgadnie;) jeśli nie – stoi, kibluje, czeka – zwał jak zwał – zmniejsza swoje szanse na spektakularny, zwycięski finisz.

 

Na kartach znajdują się hasła oraz rożne metody przestawienia ich treści swojej drużynie: albo jest to pantomima, czyli pokazywanie hasła, albo rysowanie albo mówienie. O tym, która z tych czynności ma zostać uskuteczniona decyduje rysunek na planszy i odpowiadający mu kolor. Ale trzeba pamiętać: gdy pokazujemy, to nie gadamy; gdy gadamy, nie machamy kończynami; kiedy rysujemy, buzia na kłódkę i gestykulacja na bok – w tym momencie prawo głosu ma tylko nasz zmysł artystyczny ;)

 

Urozmaiceniem jest "Otwarta runda", w trakcie której nie tylko członkowie drużyny zgadują prezentowane hasło, ale na odgadniecie mają szansę także pozostali gracze.

 

Wygrywa oczywiście ta drużyna, która jako pierwsza dotrze do mety. A wierzcie, nie jest łatwo przechytrzyć przesuwające się w miniaturowej klepsydrze ziarenka piasku – nieczułe na błagania i zaklinania "jeszcze sekunda" czy "przecież zmieściliśmy sie w czasie!"

 

Brzmi banalnie i dziecinnie? Na pewno? To pokaż mi proszę "ateistę" i "perfekcję", narysuj "stopę procentową" nie używając cyfr lub "dolinę krzemową, wytłumacz "władza absolutna" "błędne założenie". Kreatywne hasła, niebanalne metody przekazania sprawiają, że gra jest nie tylko doskonałą zabawą, ale i treningiem dla kory mózgowej;)

 

Początkowo zastanawiałam sie skąd nazwa – "Activity". Zagrajcie. Od razu zauważycie analogię. Zabawa w to kalambury jest jak mój piątkowy aerobic – wrzeszczysz, denerwujesz się, pocisz, stresujesz, znowu wrzeszczysz, machasz spazmatycznie wszelkimi kończynami, no i po raz kolejny wrzeszczysz.

 

Uwaga! Gra może powodować:
– niekontrolowane wybuchy śmiechu
– chwilowe zawahania stabilności i zgody małżeńskiej - "jak ty to kutfa pokazałaś?!?" "a jak miałam pokazać? jak taki mądry jesteś to sam spróbuj!", "to ma być stopa??? myślałam ze to jakieś kamienie", "przez ciebie znowu kiblujemy". Oczywiście to wszystko w sferze "sympatycznych utarczek słownych". Nie grozi rozwodem. Raczej ;)
– rozbudzenie zmysłu artystycznego =D

 

Activity gwarantuje doskonałą zabawę, pełną śmiechu. Mimo dość trudnych haseł bardzo przyjemnie gra się także z dziećmi, niekoniecznie powyżej 12 – sugerowanego przez producenta – roku życia. Młodsze berbecie co prawda za nic mają nieubłaganie płynący czas, ale z rozkoszą i typową dla siebie prostotą pokazują hasła ("takie żółte na niebie i zasłania sie przez coś, ale nie wiem co to" – "zaćmienie słońca"; ktoś robi w taki sposób o: "hi hi hi hi" – "śmiech na sali").

 

Polecać nie trzeba, ale i tak polecam =) Dla dużych, małych, starych, młodych, sztywniaków i wesołków.

Opis Wydawcy

Activity jest grą umożliwiającą wykazanie się różnymi formami kreatywności. Hasła przedstawiane są kolegom z drużyny rysunkowo, na migi lub w formie opisu słownego.

 

Jeżeli gracz ma przedstawić hasło graficzne, nie może nic mówić ani też gestykulować. Rysunek nie może zawierać liter ani cyfr.
Jeżeli opisuje hasło słownie, nie może używać wyrazów zawartych w tekście hasła w żadnej formie gramatycznej.
Jeżeli pokazuje hasło na migi, nie może wydawać żadnych odgłosów. Nie może też wskazywać żadnych przedmiotów.

 

Gra zawiera ponad 2500 haseł z różnych dziedzin, a pomysłowe reguły zapewniają dynamiczną rozgrywkę.

 

Przygotowanie gry:
W grze mogą brać udział 2, 3 lub 4 drużyny, każda złożona z co najmniej 2 osób. (Specjalne zasady dla 3 osób opisane są na końcu instrukcji). Każda drużyna otrzymuje jeden pionek i stawia go na polu startowym, oznaczonym strrzałką. Karty z hasłami należy posortować na 3 talie według liczb na koszulkach, dokładnie potasować każdą talię osobno i położyć (liczbą do góry) na odpowiednim miejscu na planszy. Należy przygotować też odpowiedni zapas kartek i ołówki. Drużyna, która rozpoczyna grę, wyznacza jednego z i graczy na pierwszego Demonstratora. Rolę Demonstratora pełnią kolejnoj wszyscy gracze w drużynie.

 

Zasady gry:
Gracz drużyny rozpoczynającej grę wybiera jedną z talii (3,4 lub 5) i bierze wierzchnią kartę z tej talii tak, by nie widzieli jej partnerzy z drużyny.
Wybiera dowolne hasło z karty i przedstawia ją w odpowiedni sposób (graficznie, słownie, na migi) kolegom z drużyny.
Liczba pól, o które przesuwany jest pionek, gdy hasło zostanie odgadnięte, zależy od liczby na drugiej stronie karty.
Gdy pionek jest już na trasie, o wyborze hasła decyduje kolor pola, na którym stoi pionek.
Jeżeli drużyna odgadnie hasło i przesuwany pionek wejdzie na pole, na którym stał pionek innej drużyny, to pionek dotychczas stojący na tym polu zostaje zbity i musi cofnąć się o jedno pole.
Wygywa drużyna, której pionek jako pierwszy osiągnie linię mety.

 

Wskazówki:
Przy prezentacji haseł dwu i trzywyrazowych można próbować przedstawić nie całe hasło ale osobno poszczególne wyrazy.
Przy wyborze talii warto zwrócić uwagę na to, czy przesuwając swój pionek można zbić pionek przeciwnika.
Wśród haseł na kartach talii 4 i 5 jest wiele nazw własnych: postaci historycznych, tytułów książek, bohaterów literackich itp.
Można skrócić (lub wydłużyć) przebieg gry, dodając (względnie odejmując) jedno pole do liczby wynikającej z karty.
Gra dla 3 osób trwa zwykle krócej niż gra drużynowa


Zawartość pudełka:
440 kart
1 plansza
1 klepsydra
4 pionki
1 instrukcja

 

wydawnictwo piatnik

Wydawnictwo Piatnik
Dystrybutor: Kluwi s.c.
ul. Żeromskiego 14/15
05-500 Piaseczno
Tel./Fax: +48 22 642-34-57
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.piatnik.pl

Podziel się!

Okładka gry:

Activity Original

Dodatkowe informacje:

 • Tytuł Oryginału: Activity Original
 • Producent: Piatnik
 • Wydawca: Piatnik
 • Gatunek: Gry Planszowe
 • Format: 285 x 60 x 400
 • Liczba Graczy: od 3 do 16
 • Czas Gry: 45 min.
 • Przedział Wiekowy: 12+
 • Ocena: 6/6

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!