Tik Tak Bum

Opis:

Paweł Warowny

O grze karcianej Tik Tak Buum słyszałem wiele dobrego zanim miałem okazję w nią zagrać. W miniony weekend sam miałem okazję przekonać się, że pozytywne opinie wcale nie są przesadzone.

 

Tik Tak Buum opiera się na bardzo prostym schemaciewykorzystującym napięcie u graczy jako element rozrywkowy. Po pierwszej rozgrywce gra skojarzyła mi się ze Scrabble, ale dużo bardziej energicznymi i emocjonującymi. Zasady gry są bardzo proste, pierwszy gracz losuje kartę z grupą liter, następnie bierze do ręki bombę, rzuca kością i uruchamia czasowy zapłon ładunku wybuchowego. Od teraz musi jak najszybciej podać rzeczownik w mianowniku liczby pojedynczej (liczba mnoga jest akceptowana wyłącznie w słowach nie występujących w liczbie pojedynczej np. spodnie) zawierający grupę liter z wylosowanej karty. Dodatkowym utrudnieniem może być wyniki rzutu kostką. Kostka może wskazać jedną z trzech opcji:
Fraza z karty nie może być użyta na początku słowa
Fraza z karty nie może być użyta na końcu słowa
Fraza może być użyta w dowolnym miejscu słowa

 

Istnieje też procedura kwestionowania słów podanych przez innych graczy, polecam przed rozpoczęciem rozgrywki dokładnie przeczytać instrukcję. Zawiera ona szczegółowe informacje na temat tego co można, a czego nie oraz jak rozstrzyga się spory, które przy tak emocjonującej grze mogą się pojawić.

 

Gdzie tu zabawa? Całą frajdę z gry oferuje wspomniana wyżej bomba. Gracz trzymający bombę po podaniu prawidłowego słowa z użyciem wylosowanej grupy liter w odpowiednim miejscu określonym przez wynik rzutu kostką przekazuję bombę kolejnemu w kolejce graczowi, który ma takie samo zadanie. Podać prawidłowe słowo i pozbyć się bomby zanim eksploduje. Gracz, któremu w dłoniach wybuchnie bomba(oczywiście w przenośni ;)), otrzymuje kartę z grupą liter, której nie był w stanie użyć. Po 13 kolejkach gra się kończy. Zwycięża ta osoba, która zebrała podczas rozgrywki najmniej kart.

 

Ciągle tykająca bomba powoduje ogromną presję, przez co gra jest bardzo emocjonująca. Dodatkowego napięcia dodaje również fakt, że nigdy nie wiadomo po ilu sekundach tym razem bomba wybuchnie. Mechanizm bomby losowo określa czas do wybuchu, o którym nie wiedzą gracze. Eliminuje to cwaniactwo w postaci odliczania sekund i celowego przetrzymywania bomby, aby oddać ją przeciwnikowi na chwilę przed wybuchem.

 

Oczywiście jak w tego rodzaju zabawach bywa, gra oferuje największe emocje i frajdę kiedy wszyscy gracze mocno się zaangażują.

 

Boom oferuje bardzo ciekawą rozrywkę zarówno w gronie przyjaciół jak też w ognisku rodzinnym. Gra jest przeznaczona dla osób od 12 roku życia, więc swobodnie można grać w nią z dziećmi, którym szczególnie ją polecam. Tik Tak Buum bowiem, poza fantastyczną rozrywką i emocjami niesie solidny ładunek edukacyjny. Oczywistym aspektem jest wzbogacenie zasobu słów, ja jednak zwróciłem uwagę na kolejną bardzo istotną cechę. Tykająca w naszych rękach bomba uczy nas myślenia pod presją czasu.

 

Wykonanie gry, nie pozostawia wiele do życzenia. Elementów nie ma zbyt dużo, jednak są one dobrze wykonane. Trzeba jednak pamiętać żeby przed rozpoczęciem rozrywki zaopatrzyć się w zapas baterii AAA. Nie ma ich dołączonych do zestawu i zawsze warto mieć zapas, aby wyczerpane baterie nagle nie przerwały rozgrywki. Sama bomba jest bardzo dobrze wykonana. Twórcy jednak zapomnieli, że bomba z lontem powinna wydawać charakterystyczne syczenie, odgłos palącego się lontu, a nie tykanie zegara.

Opis Wydawcy

Przez około pół godziny tykająca bomba wystawia nerwy graczy na próbę. Losowana jest karta zawierająca kilka liter.

 

Uruchamiany jest mechanizm zegarowy na losowy czas (od 10 do 60 sekund) i pierwszy gracz bierze bombę do ręki.
Gracz, na którego przypada kolejka, musi podać wyraz zawierający litery wylosowane na karcie i przekazać bombę sąsiadowi z lewej, zanim nastąpi wybuch! Można używać tylko rzeczowników pospolitych w pierwszym przypadku liczby pojedynczej. Często wyraz, który wymyślisz oczekując na swoją kolejkę, zostanie użyty przez poprzedniego gracza i nawet osoby posiadające bardzo bogaty zasób słów mogą nagle poczuć pustkę w głowie. Gra dla dowolnej liczby osób, ale uwaga - nie dla bojaźliwych!

 

Los każdego gracza wisi na włosku, gdy ta piekielna „bomba” zaczyna tykać. Trzeba nie lada opanowania, by w takiej sytuacji znaleźć odpowiedni wyraz i pozbyć się bomby, zanim nastąpi wybuch.

 

Co wyróżnia TIK TAK BUM:
Świetny gadżet – „bomba”! (wybucha po losowym czasie)
Proste zasady, można grać w dużej grupie (2-12 graczy)
Dynamiczna i bardzo emocjonująca (świetna gra na imprezy)

 

Zawartość gry:

110 dwustronnych kart
Specjalna kostka
Elektroniczna „bomba” [gra wymaga 2 baterii AAA 1,5V (małe paluszki), nie są one załączone do gry]
Instrukcja

 

wydawnictwo piatnik

Wydawnictwo Piatnik
Dystrybutor: Kluwi s.c.
ul. Żeromskiego 14/15
05-500 Piaseczno
Tel./Fax: +48 22 642-34-57
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.piatnik.pl

Podziel się!

Okładka gry:

Tik Tak Bum

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Los Rodriguez
 • Tytuł Oryginału: Tik Tak Bum
 • Wydawca: Piatnik
 • Gatunek: Gry Planszowe
 • Format: 80x170x240
 • Liczba Graczy: 2-12
 • Czas Gry: 30 min.
 • Przedział Wiekowy: od 12 lat
 • Ocena: 4/6

Galeria:

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!