Wyprawa Na Biegun

Opis:

Uleczkaa38

Na przestrzeni ostatnich kilku lat notujemy w naszym kraju ogromny wzrost popularności gier planszowych, które to po okresie pewnej stagnacji, znów stają się jedną z najbardziej cenionych i lubianych form spędzania przez nas wolnego czasu. I trudno się dziwić temu zjawisku, gdyż współczesny gry planszowe stanowią absolutne arcydzieła po kątem formy, wyrazu i swej pomysłowości, oferując nie tylko przednią zabawę, ale także i zdrową, intelektualną rozrywkę dla całej rodziny. Granie w planszówki jest dziś po prostu modne, niezależnie od tego, czy mamy lat 7, czy też 107;) Z tym większą przyjemnością pragnę zatem opowiedzieć o kolejnej wspaniałej grze planszowej pt. "Wyprawa na Biegun", która to ukazała się nakładem Wydawnictwa Foxgames.

 

Jak wskazuje sam tytuł tej pozycji, fabuła gry skupia się na rywalizacji o jak najszybsze dotarcie do najzimniejszego miejsca na naszej planecie - Bieguna Północnego. I tak oto przystępując do zabawy, wcielamy się w rolę polarników, odkrywców, dzielnych podróżników, którzy to postanowili sobie za cel dotarcie do tej wiecznie pokrytej śniegiem i lodem krainy:) Każdy z graczy ma równe szanse na zrealizowanie swojego celu, choć przeszkód po drodze będzie bez liku, począwszy od zmiennej i nieprzewidywalnej pogody, poprzez dzikie białe niedźwiedzie i inne groźne zwierzęta stające na naszej drodze, a na przebiegłych przeciwnikach - czyli pozostałych uczestnikach gry - skończywszy. Podróż się rozpoczyna, czas nagli, zaś wielka i niezapomniana przygoda czeka!

 

Zanim o samym przebiegu gry, jej zasadach i wrażeniach z zabawy, przyjrzyjmy się zawartości pudełka z tą wspaniałą pozycją. I tak oto po otworzeniu pięknego i niezwykle kolorowego kartonu, naszym oczom ukazuje się główna plansza składająca się z kilku elementów, pojedyncze plansze graczy, kilkanaście pionków graczy, zestaw 100 kart, kilka statków, kilkadziesiąt żetonów stanowiących skład naszego ekspedycyjnego ekwipunku, szesnaście przezroczystych płytek, instrukcja w języku polskim i angielskim, oraz kilka dodatkowych niespodzianek, które stanowią pomysłowe atrakcje dla tej gry. I choć zestaw ten jest bardzo imponujący i obszerny, to wraz z krokami zawartymi w instrukcji (podanej tu w formie komiksu), wszystko szybko staje się dla nas proste i jasne. Najważniejsze jest to, iż na sztywnej, tekturowej podstawie planszowej umieszczamy złożoną wcześniej przez nas planszę w kształcie koła, która obracając się za każdym razem, odsłania nowe obrazki znajdujące się pod pustymi polami, które to utrudniają bądź ułatwiają naszą drogę do Bieguna:) I tak oto rozdajemy losowo żetony, tasujemy karty i zasiadamy przed planszą, tak by każdy z graczy miał przed sobą jedną z czterech stron gry (można grać także mniejszą liczbą graczy - min. 2).

 

Sam przebieg i zasady gry są bardzo proste, zwłaszcza wraz z kolejnymi minutami i godzinami spędzanymi nad tą fantastyczną grą:) Oto bowiem o naszych losach, czyli de facto planszowych ruchach, przesądzają wybierane przez nas karty, które to decydują o drodze naszych pionków z łodzi do poszczególnych obozów, a następnie aż do samego celu wyprawy, czyli środka planszy. Pierwsza tura gry (dla każdego gracza) obejmuje dotarcie do najbliższej nam bazy, kolejne skupiają się już zaś na wykonywaniu ruchów poprzez wybranie jednej z trzech przypisanych nam kart, które to mogą dać nam prawo do zwykłego ruchu, ruchu z zasadzką, lub też samej zasadzki bez ruchu. Już wyjaśniam - zasadzka to nic innego jak zepchnięcie przeciwnika z jego pola, wejście na jego miejsce i cofnięcie go do statku (ruch z zasadzką), lub też same strącenie przeciwnika śnieżką z jego polu i zmuszenia go do cofnięcia się na statek, jednak już bez naszego wskoczenia na jego miejsce (zasadzka bez ruchu). Ba, by jednak nie wszystko było tak proste i oczywiste, co pewien czas nastaje huragan, czyli obrót całej planszy zmieniającej nie tylko układ labiryntu pełnego szczelin i pułapek, ale także i obozów, przypadających graczom kart, oraz dróg, jakie przed nami stają...

 

Huragan zaś następuje wówczas, gdy liczba symboli śnieżynek na zużytych przez nas kartach, przekracza daną liczbę. Każda tura ruchu gracza kończy się zaś uzupełnieniem trzech przypadających mu kart. Ważną rolę w grze odgrywają także dostępne dla nas żetony ekwipunku, które to mogą znacznie ułatwić nam pokonanie wszelkich pułapek na naszej drodze. Otóż oprócz podstawowej puli rozdawanej na początku gry, możemy zdobywać je także w zamian za udane zasadzki, jako tzw. bonusy. I tak też toczy się gra aż do samego końca, czyli dotarcia ekspedycji danego gracza, aż do Bieguna:)

 

Stopień trudności tej gry należy ocenić jako średni, choć po kilku lub kilkunastu próbach zasady te stają się dla nas bardzo jasne i proste. Za to od pierwszych chwil radość, przyjemność i satysfakcja płynąca z tej zabawy, jest przeogromna. Przede wszystkim cieszy już sam pomysł na główną, obrotową planszę, której to cykliczne ruchy wywracają wszystko "do góry nogami", bardzo urozmaicając, przyspieszając, ubarwiając w ten sposób przebieg gry. Ponadto wielką frajdę sprawia także możliwość samego wyboru naszej taktyki, strategii, drogi do celu, która z jednej strony może być dłuższa i bezpieczniejsza, z drugiej zaś bardziej odważna i narażająca nas na liczne pułapki, w tym także zasadzki innych graczy;) Niemniej, owe połączenie losowości z taktyką przy tej rozgrywce daje bardzo instygujący, przyjemny i nieprzewidywalny efekt, co w grach planszowych zawsze cenię najbardziej:) Poza tym niniejsze zasady, układ i pomysł tej rozgrywki sprawia, iż grą tą możemy cieszyć się wielokrotnie, gdyż nieprzewidywalność układu tej gry po "huraganie" oraz losowość kart sprawiają, iż każda nasza rozgrywka jest zupełnie inna:) Wreszcie gra ta oferują sobą wyjątkowy, zimowy, a przez to i jakże piękny klimat, zwłaszcza na najbliższe nam miesiące...:)

 

Na wielki plus należy zaliczyć tu także takie rozwiązania, jak chociażby możliwość tworzenia własnych kart wedle naszego uznania, wykorzystując tu specjalnie przygotowane do tego przez wydawcę czyste karty. Tym samym to my decydujemy, co może spotkać nas lub naszych przeciwników, oczywiście przy odpowiedniej dozie szczęścia, lub pecha;) Równie wspaniałą sprawą jest to, iż do rozgrywki tej mogą przystąpić także dwie drużyny liczące po dwóch graczy, co doskonale sprawdzi się chociażby w przypadku towarzyskich spotkań zaprzyjaźnionych par:) Jakby tego było mało, dodatkowo gra ta może trwać zdecydowanie więcej, aniżeli tych sugerowanych na upakowaniu 45 minut, gdyż tylko i wyłącznie od nas samych i obranej przez nas taktyki zależy, czy uporamy się z tym zadaniem w minimalnym czasie, czy też zafundujemy sobie wielogodzinną zabawę pełną śmiechu, humoru, ekscytujących wrażeń i niezapomnianych emocji:)

 

Na koniec słów kilka muszę poświęcić stronie estetycznej tej pozycji, która to po prostu zachwyca w każdym calu. Mam tu na myśli zarówno starannie wykonane wszystkie elementy, od plansz, poprzez figurki, a na na kartach i żetonach skończywszy, jak i również samą warstwę graficzną, która zachwyca kolorami, szczegółami, pięknymi pociągnięciami kreski. To, jak np. prezentuje się tu drewniany zestaw polarnego niedźwiedzia i śnieżynki, czy też występujących tu statków, zasługuje na wielkie słowa uznania i podziwu. Do tego raz jeszcze trzeba wspomnieć tu o pięknie prezentującej się instrukcji, wykonanej w postaci przejrzystego i barwnego komiksu, którego to poznawanie może okazać się świetną zabawą, zwłaszcza dla najmłodszych:)

 

Gra planszowa "Wyprawa na Biegun" to pięknie przygotowania, niezwykle pomysłowa i przystosowana do możliwości każdego uczestnika gra, która z pewnością zachwyci zarówno wytrawnego miłośnika tej formy rozrywki, jak i gracza mającego do czynienia z planszówkami jedynie od czasu do czasu. Piękna oprawa, nieskomplikowane reguły, intrygujące rozwiązania techniczne, możliwość kreowania własnej strategii ku zwycięstwu - wszystko to wpływa na bardzo pozytywną końcową ocenę tego produktu, który to przede wszystkim pozwala nam spełniać nasze dziecięce marzenia o wcieleniu się w rolę wielkich odkrywców:) Polecam - świetna zabawa gwarantowana!

Opis Wydawcy

Początek XX wieku. Biegun Północny - jeden z najbardziej niedostępnych i do tej pory niezdobytych zakątków świata. Walczą o niego liczne ekspedycje,a Ty prowadzisz jedną z nich!

 

Przygoda rozpoczyna się, gdy twoja grupa ląduje na zamarzniętych wybrzeżach Arktyki. Będziesz musiał przystosować się do nieustających burz śnieżnych oraz przeżyć podstępy rywali, aby zapisać się na kartach historii jako zdobywca Bieguna Północnego. Bądź gotów, czeka cię niezapomniana przygoda!

 

Wyprawa na Biegun to familijna gra planszowa, w którą łatwo zagrać, ale którą trudno opanować do perfekcji. Unikalna, obracająca i zmieniająca się plansza została zaprojektowana tak, aby symulować nieprzewidywalne zawieje śnieżne. Dzięki instrukcji w formie komiksu z łatwością opanujesz zasady. Możesz też wykorzystać aplikację na urządzenia mobilne (DIZED), aby skorzystać z nowych mechanizmów i zasad gry. Odkryj Biegun Północny. Wkręć się w grę!

 

Czemu musisz w nią zagrać?

 

Zabawna tematyka i mnóstwo interakcji między graczami.
Ciekawa i rzadko spotykana mechanika gry, obrotowa plansza.
Prosta instrukcja w komiksowej formie.
Aplikacja mobilna, urozmaicająca rozgrywkę.

 

Podstawowe informacje:
EAN: 5907078169545
Liczba graczy: 2 - 4 osoby
Wiek: od 7 lat
Czas gry: ok. 45 minut
Waga: ok. 1.45 kg
Wymiary:30.0x30.0cm

Podziel się!

Okładka gry:

Wyprawa Na Biegun

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Jouni Jussila, Tomi Vanikka
 • Tytuł Oryginału: Wyprawa Na Biegun
 • Producent: Foxgames
 • Wydawca: Foxgames
 • Premiera Polska: X. 2016
 • Gatunek: Gra PlanszowaPrzygodowe
 • Format: 300 x 300 mm
 • Liczba Graczy: 2 - 4 osoby
 • Czas Gry: 45 minut
 • Przedział Wiekowy: od 7 lat
 • Ocena: 5.5/6

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!