Alianci. II Wojna Światowa

Opis:

TomG

Niedawno zapoznałem się z pierwszą kilku talii kart do gry o nowatorskim designie wydanych przez krakowską firmę Trefl. Teraz przyszła kolej na drugą z kolei talię, tym razem w moje ręce trafili Alianci – zestaw kart zilustrowany grafikami nawiązującymi do czasu II wojny światowej.

 

Początkowe wrażenia po pierwszym otworzeniu skrywającego karty pudełka były bardzo pozytywne, co więcej, już oprawa graficzna i jego stonowana kolorystyka wpadają w oko – odcienie niebieskiego i brązu, a na tym tle wyglądające zachwycająco i złowróżbnie sylwetki czołgu i samolotu w czasie walki. Podobnie ma się sprawa z książeczką zawierającą teksty opisujące ilustracje przedstawione na kartach do gry, a w przypadku pojazdów i samolotów – ich specyfikacje techniczne. Graczom ciekawym historii II wojny światowej, a właściwie tej jej części dotyczącej wojsk alianckich, nie zabraknie oczywiście także opisującego działania wojsk tekstu. Książeczka więc została opatrzona odpowiednim komentarzem historycznym i jej objętość sięga niemalże pięćdziesięciu stron wypełnionych tekstem i ilustracjami.

 

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych tematycznych talii kart wydanych przez firmę Trefl, również w Aliantach znajdziemy książeczkę z zasadami gier. Znowuż będą to reguły gier: kierki, makao, wist, remik i 66 i w tym miejscu nachodzi mnie taka drobna refleksja, iż trochę szkoda, że projektanci Trefla nie pokusili się o urozmaicenie tej książeczki, występującej przecież w przypadku wszystkich różniących się tematycznie talii, o zamieszczenie w niej także zasad innych gier karcianych. Książeczki z regułami różniłyby się wtedy od siebie podobnie jak same talie, a liczba gier, jakich mogliby się nauczyć potencjalni gracze, wzrosłaby wtedy przynajmniej dwukrotnie.

 

Samych kart jest 55, a wszystkie grafiki wydrukowano na płótnowanym kartonie o chropowatej fakturze, co z pewnością sprawi, iż karty będą służyć graczom dłużej. Grafiki, jakimi je zilustrowano, przedstawiają żołnierzy składających się do strzału, samoloty wojenne, czołgi, łodzie, ciężarówki, a także sylwetki oficerów. Podejrzewam, że jest tylko kwestią przyzwyczajenia, aż gracz dostosuje się do tych specyficznych ilustracji, ale z początku trochę dziwnie patrzy się na kartę damy zilustrowaną sylwetką Supermarine Spitfire'a, samolotu Brytyjskich Sił Powietrznych, czy kartę Jokera, przedstawiającą grzyb powstający po wybuchu bomby atomowej.

 

W talii II wojna światowa. Alianci ilustracje figur wyglądają świetnie, zwłaszcza w zastosowanej nieco mrocznej kolorystyce, podobnie ładnie prezentują się karty blotek, jednak nie są już one tak bardzo czytelne jak figury. Mroczna, utrzymana w odcieniach zieleni kolorystyka blotkowych pików i trefli zlewa się ze sobą, ponadto gracz ulega zmyleniu z powodu faktu, że na każdej blotce – od dwójki po dziesiątkę – występuje dokładnie ta sama ilustracja. Komfort gry byłby zdecydowanie większy, gdyby projektanci poświęcili nieco więcej pracy tym właśnie blotkom i postarali się bardziej je zróżnicować. Przy tym efekcie końcowym jednak trzeba się przypatrzeć karcie, zanim zyska się pewność, że przedstawia ona na przykład trójkę, a nie ósemkę. To w zasadzie jedyny minus, jak rzuca się w oczy w Aliantach, trzeba jednak uczciwie przyznać, że może on okazać się dla niektórych graczy dość uciążliwy.

 

Talie wydane przez firmę Trefl są utrzymane na wysokim poziomie, cieszą oczy i pozwalają wprowadzić ciekawy element świeżości do niemłodych już gier. Muszę przyznać, że ciekawiej się gra w znane już gry takimi specyficznymi, zróżnicowanymi tematycznie kartami, których design jest na tyle oryginalny, że zdobędzie z pewnością uznanie w bardzo wielu grupach kulturowych. Alianci może nie spełnili moich oczekiwań do końca, ale trzeba przyznać, że wizualnie prezentują się bardzo dobrze.

Podziel się!

Okładka gry:

Alianci. II Wojna Światowa

Dodatkowe informacje:

 • Tytuł Oryginału: Alianci. II Wojna Światowa
 • Wydawca: Trefl
 • Gatunek: Gry Karciane
 • Format: 63x89 mm
 • Ocena: 4/6
 • Plusy: Zawartość: • Talia 55 kart na płótnowanym papierze • Broszura z zasadami 5 gier karcianych (kierki, wist, remik, makao i 66) • Broszura z komentarzem historycznym • Rysunki: Jakub Mathia • Projekt pudełka i rewers: Piotr Łapiński • Komentarz historyczny: Łukasz Przybyło

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!