Alianci. II Wojna Światowa

Opis:

TomG

Niedawno zapoznałem się z pierwszą kilku talii kart do gry o nowatorskim designie wydanych przez krakowską firmę Trefl. Teraz przyszła kolej na drugą z kolei talię, tym razem w moje ręce trafili Alianci – zestaw kart zilustrowany grafikami nawiązującymi do czasu II wojny światowej.

 

Początkowe wrażenia po pierwszym otworzeniu skrywającego karty pudełka były bardzo pozytywne, co więcej, już oprawa graficzna i jego stonowana kolorystyka wpadają w oko – odcienie niebieskiego i brązu, a na tym tle wyglądające zachwycająco i złowróżbnie sylwetki czołgu i samolotu w czasie walki. Podobnie ma się sprawa z książeczką zawierającą teksty opisujące ilustracje przedstawione na kartach do gry, a w przypadku pojazdów i samolotów – ich specyfikacje techniczne. Graczom ciekawym historii II wojny światowej, a właściwie tej jej części dotyczącej wojsk alianckich, nie zabraknie oczywiście także opisującego działania wojsk tekstu. Książeczka więc została opatrzona odpowiednim komentarzem historycznym i jej objętość sięga niemalże pięćdziesięciu stron wypełnionych tekstem i ilustracjami.

 

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych tematycznych talii kart wydanych przez firmę Trefl, również w Aliantach znajdziemy książeczkę z zasadami gier. Znowuż będą to reguły gier: kierki, makao, wist, remik i 66 i w tym miejscu nachodzi mnie taka drobna refleksja, iż trochę szkoda, że projektanci Trefla nie pokusili się o urozmaicenie tej książeczki, występującej przecież w przypadku wszystkich różniących się tematycznie talii, o zamieszczenie w niej także zasad innych gier karcianych. Książeczki z regułami różniłyby się wtedy od siebie podobnie jak same talie, a liczba gier, jakich mogliby się nauczyć potencjalni gracze, wzrosłaby wtedy przynajmniej dwukrotnie.

 

Samych kart jest 55, a wszystkie grafiki wydrukowano na płótnowanym kartonie o chropowatej fakturze, co z pewnością sprawi, iż karty będą służyć graczom dłużej. Grafiki, jakimi je zilustrowano, przedstawiają żołnierzy składających się do strzału, samoloty wojenne, czołgi, łodzie, ciężarówki, a także sylwetki oficerów. Podejrzewam, że jest tylko kwestią przyzwyczajenia, aż gracz dostosuje się do tych specyficznych ilustracji, ale z początku trochę dziwnie patrzy się na kartę damy zilustrowaną sylwetką Supermarine Spitfire'a, samolotu Brytyjskich Sił Powietrznych, czy kartę Jokera, przedstawiającą grzyb powstający po wybuchu bomby atomowej.

 

W talii II wojna światowa. Alianci ilustracje figur wyglądają świetnie, zwłaszcza w zastosowanej nieco mrocznej kolorystyce, podobnie ładnie prezentują się karty blotek, jednak nie są już one tak bardzo czytelne jak figury. Mroczna, utrzymana w odcieniach zieleni kolorystyka blotkowych pików i trefli zlewa się ze sobą, ponadto gracz ulega zmyleniu z powodu faktu, że na każdej blotce – od dwójki po dziesiątkę – występuje dokładnie ta sama ilustracja. Komfort gry byłby zdecydowanie większy, gdyby projektanci poświęcili nieco więcej pracy tym właśnie blotkom i postarali się bardziej je zróżnicować. Przy tym efekcie końcowym jednak trzeba się przypatrzeć karcie, zanim zyska się pewność, że przedstawia ona na przykład trójkę, a nie ósemkę. To w zasadzie jedyny minus, jak rzuca się w oczy w Aliantach, trzeba jednak uczciwie przyznać, że może on okazać się dla niektórych graczy dość uciążliwy.

 

Talie wydane przez firmę Trefl są utrzymane na wysokim poziomie, cieszą oczy i pozwalają wprowadzić ciekawy element świeżości do niemłodych już gier. Muszę przyznać, że ciekawiej się gra w znane już gry takimi specyficznymi, zróżnicowanymi tematycznie kartami, których design jest na tyle oryginalny, że zdobędzie z pewnością uznanie w bardzo wielu grupach kulturowych. Alianci może nie spełnili moich oczekiwań do końca, ale trzeba przyznać, że wizualnie prezentują się bardzo dobrze.

Podziel się!

Okładka gry:

Alianci. II Wojna Światowa

Dodatkowe informacje:

  • Tytuł Oryginału: Alianci. II Wojna Światowa
  • Wydawca: Trefl
  • Gatunek: Gry Karciane
  • Format: 63x89 mm
  • Ocena: 4/6
  • Plusy: Zawartość: • Talia 55 kart na płótnowanym papierze • Broszura z zasadami 5 gier karcianych (kierki, wist, remik, makao i 66) • Broszura z komentarzem historycznym • Rysunki: Jakub Mathia • Projekt pudełka i rewers: Piotr Łapiński • Komentarz historyczny: Łukasz Przybyło

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.