Panic Button

Zwiastun:

Opis:

Pola

Film w bardzo bezpośredni sposób przedstawia problem ogólnopojętej znieczulicy panującej wśród użytkowników portali społecznościowych. Czwórka „szczęśliwców" zostaje wytypowana w konkursie organizowanym przez portal all2gether.com, wygrywają oni wycieczkę do Nowego Jorku.

 

panic-button-1-1-1

 

Na pokładzie ekskluzywnego samolotu dowiadują się, że istnieje możliwość wygrania atrakcyjnych nagród – wystarczy wziąć udział w grze prowadzonej przez wirtualnego aligatora. Jedynym warunkiem jest uczestniczenie w niej do końca. Niestety okazuje się ona wątpliwą formą rozrywki. Gracze – Jo, Max, Dave i Gwen – są zmuszani do ujawniania kompromitujących faktów z życia. Podczas przechodzenia kolejnych rund pasażerowie coraz bardziej zdaja sobie sprawę z niebezpieczeństwa jakie grozi im i ich najbliższym jak i wirtualnym znajomym z all2gether. Za każde naruszenie zasad regulaminu ( którego uczestnicy nie przeczytali ) gracze muszą ponieść karę – ginie jeden, rzekomo wylosowany, przyjaciel osoby, która dopuściła się nieposłuszeństwa. W wyniku tego giną znajomi Maxa i Dave'a. Pierwszemu z mężczyzn udaje się jednak dowiedzieć, że celem podróży nie jest Nowy Jork. Samolot miał rozbić się o główną siedzibę portalu w Oslo (Norwegia).

 

Napięcie rośnie tutaj też z uwagi na ograniczoną przestrzeń, w jakiej fabuła ma miejsce. Sprawia to wrażenie bezpośredniości i bliskości problemu poruszanego w filmie. Powoduje to także uczucie „niedoinformowania" widza, ponieważ nie wiemy, co dzieje się na zewnątrz. Wiemy tylko tyle, co powiedzą i zrobią bohaterowie, przez co niejako uczestniczymy w grze Aligatora ( motyw z osobistymi zadaniami, których nie poznają nawet oglądający )

 

Największy wpływ na zachowanie bohaterów ma ostatnia runda, w której każdy z nich dostaje osobiste zadanie. Za jego niewykonanie ma zginąć najbliższa im osoba. Nieprzekazanie treści zadania innym pasażerom może uratować życie uwięzionym członkom rodziny. Wychodzi tutaj na jaw, że chłopak podający się za Maxa wcale nim nie jest. W wyniku tej rudny ginie dwójka z bohaterów. Gra zmienia jednak bieg, gdy pozostali przy życiu uczestnicy odkrywają, że wszystkie relacje z zabójstw przyjaciół były nagraniami i ich bliscy dawno już nie żyją - co więcej, ich ciała znajdują się w luku bagażowym samolotu.

 

Pod koniec filmu pojawia się pilot, z którym próbowali się wcześniej skontaktować pasażerowie. Okazuje się, że on również musi wykonywać zadania Aligatora – w przeciwnym wypadku zginie jego rodzina. Ma on pokierować samolotem wprost na siedzibę all2gether.com. Jo próbuje go przekonać, by tego nie robił. Chce mu udowodnić, że jego żona i syn już dawno nie żyją, a on może doprowadzić do śmierci niewinnych osób. W tym samym czasie trucizna, którą dziewczyna wsypała do drinka Maxa zaczyna działać i chłopak umiera. Niestety przerażenie wzięło górę i pilot poraził ostatnią pasażerkę paralizatorem, po czym wrócił za stery samolotu-pułapki.

 

Gdy Jo odzyskuje przytomność następuje moment rozwiewający wszelkie wątpliwości. Na ekranie dziewczyna ogląda transmisję z próby samobójczej 15-latki. Jak się okazuje wszyscy uczestnicy, zarówno obecni w samolocie jak i ich znajomi i rodzina ( zabici w trakcie gry ) byli odpowiedzialni – zdaniem Aligatora – za jej śmierć.

 

panic-button-1-1-3

 

Podczas trwania filmiku prowadzący grę argumentuje winę każdego z zabitych użytkowników all2gether. Gwen i jej „kazania" mające rzekomo pomóc, tylko pogorszyły sprawę. Dave ironizował i kpił z agonii dziewczyny – jak mówi Aligator „podpuszczał ją" (hang yourself). Jego wpisy komentowali znajomi, którzy potem zginęli. Max zawinił rozesłaniem linku do transmisji do swoich przyjaciół. Jo została jednak uznana za najbardziej winną. Pozostali nie ukrywali swoich poglądów. W karygodny sposób, ale jednak wypowiadali się. Dziewczyna natomiast tylko patrzyła. Nie zaalarmowała władz portalu, nie zawiadomiła policji. Jej wytłumaczeniem była zbyt duża ilość alkoholu. Była pijana w trakcie oglądania filmiku samobójczyni. Aligator zarzuca jej, że powinna coś zrobić przez wzgląd na to, że sama jest matką ( Jo miała kilkuletnią córkę – Sophie ). Wyrzuca jej również, iż nie zasługuje na dziecko. Wyjaśniona zostaje tutaj też żądza zemsty na all2gether - zatuszowało ono sprawę dziewczyny z filmiku.

 

W ostatniej chwili Jo udaje się otworzyć drzwi do samolotu, przez co zmniejszyło się ciśnienie w samolocie i spadł on do morza u wybrzeży Norwegii. Wszyscy pasażerowie zginęli.

 

15-latką, która popełniła samobójstwo, była Lucy Turner – córka Aligatora. W ramach zemsty stworzył on również wirusowe nagranie, które przedstawiało śmierć Jo jak i wszystko co działo się na pokładzie. Po jego transmisji odezwały się głosy oskarżające portal all2gether.com o to, że mógł wszystkiemu zapobiec.

 

Córka Jo, Sophie, została przygarnięta przez Aligatora jako Lucy. Film kończy się sceną, w której dziewczynka trzyma nowych rodziców za ręce.

 

panic-button-1-1-2

 

Jak już wspomniałam w filmie ukazany został problem znieczulicy jak i lekkomyślności użytkowników w sieci. Pokazuje, że wszystko co robimy w Internecie zostawia po sobie ślad i może zostać wykorzystane. Co prawda w „Panic Button" zostało to ukazane w bardzo skrajny i bezpośredni sposób, ale mimo wszystko daje do myślenia. Autorzy zwrócili również uwagę na to, że, mimo szeroko pojętej anonimowości w sieci, należy zwracać uwagę na przejawy niebezpiecznych lub ważnych pod względem moralnym sytuacji ( jak transmisje na żywo z prób samobójczych czy innych równie groźnych sytuacji ).

 

Podsumowując, film Chrisa Crowa można uznać jako jeden z „lżejszych" horrorów. Nie wywoływał on poczucia lęku. Podczas szukania informacji o różnych horrorach można trafić na radę : „nie oglądać po zmroku". „Panic Button" zdecydowanie nie jest takim filmem. Bardziej moją uwagę w nim zwróciły problemy społeczne niż „straszne" momenty...

 

...mimo wszystko film godny polecenia

 

 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Panic Button

Dodatkowe informacje:

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!