Alexander Quiz Kultura I Sztuka Polska

Opis:

Medium

Polska kultura i sztuk od lat wprawiała mnie w zachwyt i troszeczkę mnie intrygowała. Obrazy, muzyka, sztuki wystawiane w teatrach, to wszystko jest naszym ogromnym bogactwem narodowym. I kiedy np. w polskiej piłce nożnej, czy w sferze ekonomii jesteśmy w tyle to w dziedzinach sztuki i kultury dorównujemy innym państwom, a czasami patrząc na obrazy Matejki czy muzykę Chopina, sądzę, że niektóre wręcz przewyższamy. Bo kto z nas nie zachwyca się widzą nasze narodowe arcydzieła, czy uśmiecha się widzą niejedną doskonałą komedię polską(oczywiście mowa tu o tych starszych komediach).

 

„Quiz Kultura i Sztuka Polska" to gra edukacyjna przedstawiająca nam arenę naszego narodowego dobytku. Opis wydawcy jest bardzo zachęcający:

 

Polska kultura i sztuka w przeszłości jak i współcześnie odgrywa istotną rolę w kulturze europejskiej i światowej. Osiągnięcia polskich twórców i artystów niejednokrotnie prezentowały najwyższy światowy poziom. „Quiz - Kultura i Sztuka Polski" to emocjonująca gra i zabawa, w której można sprawdzić i wzbogacić swoja wiedzę na temat polskiego filmu, malarstwa, architektury, teatru, muzyki, a także wielu wybitnych polskich twórców i artystów.

 

W dość dużym pudełku znajdziemy: 102 karty „pytań i odpowiedzi", 4 zestawy kart liter(odpowiedzi) „a" i „b", 4 pionki do gry, kostkę do gry, planszę, 80 żetonów, klepsydrę, notes, kubek, 2 kulki, katapultę i instrukcję. Wszystko bardzo zgrabnie mieści się w pudełku, co jest ogromnym plusem, ponieważ jak wiemy nie zawsze wszystkie elementy chcą wspólnie wejść do jednego opakowania i dać się zamknąć.

 

Zasady gry są banalne, rzucasz kostką, trafiasz na pole o jednym z czterech kolorów, czytasz pytanie z karty „pytań i odpowiedzi", tak, aby odpowiedź, znajdująca się na rewersie karty, była zakryta. Po przeczytaniu pytania jeden z graczy uruchamia klepsydrę i wszyscy gracze wybierają jedną z kart „a" lub „b" w zależności, jaką odpowiedź uważają za słuszną. Po sprawdzeniu odpowiedzi zapisywane są punkty(1 punkt za właściwą odpowiedź, 0 punktów za błędną). Urozmaiceniem gry są pola z gwiazdką, na których możemy poćwiczyć swoją sprawność i celność. Po trafieniu na takie pole, przed przeczytaniem pytania, gracz musi trafić kulką do kubeczka strzelając z katapulty i to z odległości nie mniejszej niż 15 centymetrów(nie jest to wcale takie łatwe, ale można za to zyskać dodatkowy punkt w postaci żetonu, lecz jeżeli nie trafi to takowy żeton, o ile go posiada, oddaje). Gra toczy się aż jeden z graczy nie zdobędzie ustalonej wcześniej ilości punktów. Sumowanie punktów następuje podczas trwania rozgrywki. Istnieje też wariant bez planszy i strzelania z katapulty. Wtedy to gracze wybierają numer pytania z karty, a dalej wszystko odbywa się podobnie.

 

Mimo, iż zasady gry są proste, to same pytania mogą przysporzyć nieco trudności. Ale jest to doskonały sposób na przyswojenie sobie ogromnej partii materiału, gdyż zasób pytań jest ogromy i trzeba wiele razy zagrać w ten quiz, aby ze wszystkimi się zapoznać. Ogromy zasób pytań sprawia, że gra nie jest nudna, sama gram w ten quiz od świąt bożonarodzeniowych i jeszcze nie poznałam wszystkich. Za to zdobyłam wiele cennych informacji, którymi mogę błysnąć wśród znajomych. Dodatkowo zabawa katapultą urozmaica grę, przez co rozgrywka nie jest monotonna, a zabawy przy próbie trafiania kulką do kubeczka jest, co nie miara. Gra jest godna polecenia każdemu, kto interesuje się polskim dobytkiem kulturowych i chce miło spędzić czas. Grać w nią może od dwóch do czterech graczy, w wieku od dziesięciu lat wzwyż, co nie znaczy, że nie możemy tego urozmaicić np. tworząc drużyny i wydłużając czas odpowiedzi, dzięki czemu gra staje się jeszcze ciekawsza.

Podziel się!

Okładka gry:

Alexander Quiz Kultura I Sztuka Polska

Dodatkowe informacje:

 • Tytuł Oryginału: Alexander Quiz Kultura I Sztuka Polska
 • Producent: Alexander
 • Gatunek: Gry Planszowe
 • Liczba Graczy: 2-4
 • Przedział Wiekowy: od 10 lat
 • Ocena: 5/6

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!