Przejdź do głównej treści

Barrage


Sylwia_J

Podstawowe informacje.

Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 60-120 min.
Wiek: 14+
Autor:Simone Luciani

Wydawnictwo: Portal Games
Cena: ok. 190 zł (uwaga tańsze są dodatki, łatwo się pomylić, bo pudełka prawie identyczne)

 

Zawartość pudełka.

Czego tu nie ma? W pudełku znajdziemy dwustronną planszę – mapę, kafelki dyrektorów wykonawczych, którzy zarządzają spółkami, nowatorskie koła budowy, a do tego koparki, betoniarki i cała masa żetonów, znaczników oraz mniejszych i większych kafli. To tego specjalne kafle Automy do samodzielnej gry oraz plansza Biura Patentowego, która modyfikuje grę na tyle, że można uznać ją za mini dodatek.

Mechanika gry.

Gra przenosi nas w świat inżynierii wodnej, gdzie gracze wcielają się w rolę właścicieli potężnych budowli hydrotechnicznych. Ich celem jest budowa zapór, kanałów i elektrowni wodnych. Jest to gra typu euro o nietypowej mechanice, która łączy elementy zarządzania zasobami, planowania przestrzennego i interakcji z innymi graczami z elementami wiedzy na temat inżynierii wodnej.

Głównamechanika gry obejmuje zarządzanie zasobami - gracze próbują dysponować w najbardziej optymalny sposób maszynami budowlanymi oraz inżynierami.Można też spróbować użyć kanałów innych graczy.Wodana początku gry spływa w dół rzekami łączącymi zbiorniki. Gracze próbują przejąć nad nią kontrolę.Aby generować energię, trzeba odpowiednio zaplanować konstrukcję budowę urządzeń wzdłuż rzek.Na wielkość produkcji ma wpływ ilość wody zatrzymanej przez zaporę (uzależniona od jej wysokości) oraz przepustowość kanału prowadzącego do elektrowni.

Opinia.

Barrage jest grą z dość dużą interakcją między graczami (zwłaszcza przy większej liczbie graczy), choć nie jest to gra bezpośredniego konfliktu. Gracze rywalizują o kontrolę nad wodą i przestrzeń do budowy obiektów. Może się zdarzyć, że ktoś zablokuje dostęp do ważnych zasobów lub uniemożliwi generowanie energii w danym obszarze.Bardzo fajna jest nietypowa mechanika wymagająca odrobiny wiedzy o działaniu obiektów hydrotechnicznych. Zaskoczyło mnie też użycie kół budowy, które odzwierciedla zaangażowanie zasobów do budowy obiektu na pewien określony czas, w którym nie są one dostępne do innych celów.

Barrage zdecydowanie nie jest grą dla początkujących. Wymaga od graczy przemyślenia swoich decyzji i dobrze rozplanowanego dążenia do zwycięstwa. Mimo że instrukcja jest dość szczegółowa, na początku może pojawić się lekka trudność w zrozumieniu niektórych zasad. Jednak wyszukiwanie odpowiedzi na pytania nasuwające się podczas pierwszych rozgrywek nie jest rudne, więc szybkość uczenia się gry jest duża. Regrywalność tytułu również jest ogromna i nawet bez zakupu dodatków nieprędko się znudzi.

Grafika Barrage stoi na bardzo wysokim poziomie, a i jakość wykonania jest bez zarzutu. Może koparki i betoniarki mogłyby być większe, obawiam się, ze mogą się szybko pogubić.

Jedyną rzeczą jak mi się nie spodobała, to polska wersja językowa. W recenzji używam wyrażenia zapora, ale jednak w grze są „tamy”. Tamy to budują bobry i tego będę się trzymać. Tak czy siak Barrage jest grą wartą uwagi i rozważam jej zakup.

Podgląd planszy

 

 


Barrage

Informacje:

  • Autor:
    Tommaso Battista, Simone Luciani
  • Tytuł Oryginału:
    Barrage
  • Ilustracje:
    Antonio De Luca
  • Wydawca:
    Portal Games
  • Premiera Polska:
    2020
  • Gatunek:
    Gry Planszowe
  • Format:
    Plansze, figurki, znaczniki, karty, kości
  • Liczba Graczy:
    1-4
  • Czas Gry:
    ok. 60-120 minut
  • Przedział Wiekowy:
    +14
  • Wersja Językowa:
    Polska
  • Ocena:
    6/6
  • ISBN:
    5902560383034