Drużyna A

The A-Team

Reżyser: Joe Carnahan

Scenariusz: Brian Bloom, Joe Carnahan, Skip Woods

Gatunek: Akcja,Przygodowy,Komedy

Nagrody: 2 Wygrane & 4 Nomincje

Premiera: 2010-06-03

Premiera w Polsce: 2010-06-10

Kraj: USA

Język: Angielski | Hiszpański | Francuski | Suahili | Niemiecki

Budżet: $110,000,000

Zarobił: $77,213,489

Na Podstawie: Stephen J. Cannell (serial TV), Frank Lupo (serial TV)

Zarys fabuły

Grupa weteranów wojny w Iraku zostaje wrobiona w zabójstwo i postanawia za wszelka cenę odzyskać dobre imię. Kinowa wersja bijącego rekordy popularności komediowego serialu TV, wyreżyserowana przez Joe Carnahana (autora "Asa w rękawie" oraz "W cieniu chwały").

Recenzja


Agniecha


W latach 80-tych był pewien wspaniały czas, kiedy to młodzi i starsi widzowie siadali przez ekranami telewizyjnymi, aby pooglądać poczynania dzielnej drużyny, której pomysły przekraczały najśmielsze oczekiwania. Serial zyskał ogromną popularność i miliony pokochały głównych bohaterów. Po prawie 30 latach od tego fenomenu mało znany reżyser, scenarzysta i producent – Joe Carnahan, postanowił przypomnieć nam o „Drużynie A" wzbogacając historie wszystkim (większości) dobrze znane. Tak też powstał film pełen akcji i humoru, przy którym nie sposób się nudzić.

Podczas tajnej misji w Meksyku pułkownik Hannibal Smith wraz ze swoim kompanem Buźką Peckiem, spotykają kaprala B.A. Baracusa oraz kapitana Murdocka. Od tamtej pory tworzą zgraną ekipę i przez osiem lat ich drużyna przynosi wiele chwały. Teraz przebywają w Iraku gdzie ich dowódca generał Morrison zleca im przeprowadzenie operacji w Bagdadzie. Ich celem jest przechwycenie fałszywych pieniędzy, które mają wejść do obrotu w USA. Niestety, drużyna zostaje wrobiona w znacznie większą aferę, w wyniku której ginie Morrison. Tracą swoje rangi i zostają wsadzeni do różnych wiezień. Po kilku miesiącach Hannibala odwiedza agent CIA Lynch, który obiecuje mu oczyszczenie ich nazwisk oraz przywrócenie stopni jeżeli uda im się odnaleźć zaginione matryce. Hannibal przystaje na ofertę, ucieka z więzienia i ponownie zbiera starą ekipę, aby walczyć o ich wspólne dobre imię.

Ekipa do zadań specjalnych powraca na ekrany. Tym razem twórcy postanowili wrócić do korzeni i pokazać jak doszło do spotkania członków drużyny „A", a także to jak stali się najemnikami. Na początku filmu zostają przedstawione postacie, aby każdy fan serialu miał rozeznanie w tym kto jest kim. Jednakże nie trudno jest odróżnić poszczególnych członków, gdyż każdy z nich jest charakterystyczny. Hannibal najstarszy z całej czwórki z siwizną i zawsze z cygarem w ustach. Mózg każdej operacji. Buźka największy przystojniak, do którego lgnie każda kobieta. B.A. to typowy czarnoskóry mięśniak. Dzięki tej produkcji dowiadujemy się dlaczego tak bardzo bał się latać. No i na końcu Murdock, czyli lekko stuknięty pilot z czapką na głowie. Powrót do korzeni okazał się być genialnym posunięciem, gdyż stanowi ostatni, a właściwie to pierwszy element układanki, który dopełnia całości. Wszystkie elementy, wydarzenia, które składały się na kształtowanie całej czwórki idealnie pasowały i wprowadzały element humoru, bo przecież kto nie śmiał się z małej fobii B.A. czy też sposobów w jaki w końcu zaciągano go na pokład samolotu. Wszystkich też z pewnością bawiła postać Murdocka, bo świry zawsze są zabawne.

Jak serial, tak też i film nasycony był nieustającą akcją. Co chwilę działo się coś nowego, a wszelkie plany, które prowadziły do konkretnych wydarzeń powalały z miejsca. Wszystko było idealnie zaplanowane. Fantastyczne zestawienie scen, w których drużyna omawia plan wraz ze scenami realizacji owego planu. A sama akcja... momentami zapierała dech w piersi, tak jak wydarzenia, które miały miejsce w dokach. Jednakże były także takie momenty, kiedy oprócz akcji oraz napięcia towarzyszyło nam uczucie rozbawienia. Idealnym na to przykładem była scena spadającego czołgu, którym postanowiono pokierować – rewelacja. Przez te wszelkie wydarzenia, przez zwariowane zwroty akcji twórcom udało się przykuć uwagę widza do oglądanej produkcji. Oglądający z zafascynowaniem patrzy na to co dzieje się na ekranie.

Obsadzie, która występuje w czterech najważniejszych rolach tego filmu trochę brakuje do aktorów z serialu, jednakże starali się jak mogli, aby jak najlepiej upodobnić się do pierwowzorów. Liam Neeson zastąpił George'a Pepparda. Do roli Hannibala był jednak brany także Bruce Willis. Jednakże, pomimo tego, że uwielbiam Willisa, to uważam, że Neeson o wiele bardziej pasuje do tej roli. Bardzo dobrze udało mu się odzwierciedlić postać Hannibala. Gesty i ten genialny umysł. Bradley Cooper został Buźką, którego wcześniej grał Dirk Benedict. Lepiej nie można było trafić z wyborem. Cooper był bardzo przekonujący i miał wszystko to czego potrzebował Buźka. Sam Benedict wystąpił w małym epizodzie w tym filmie. B.A. zagrał Quinton 'Rampage' Jackson, początkujący aktor, który stanął na wysokości zadania i dorównał, a być może nawet przerósł samego Mr. T. Do tej roli brani byli pod uwagę także raperzy tacy jak Ice Cube, czy też Common, jednakże bardzo dobrze się stało, że wybrano rosłego i przystojnego 'Rampage'. Gdy trzeba było potrafił być twardy, a innym razem miękki i bojaźliwy jak na prawdziwego B.A. przystało. Murdocka zagrał także początkujący aktor, który zadebiutował w filmie „Dystrykt 9" i od razu zyskał światową sławę – Sharlto Copley. Można by powiedzieć, że swoim występem pobił Dwighta Schultza. Był tak niesamowicie stuknięty, że widz jest w stanie uwierzyć w jego lekkie niezrównoważenie psychiczne. Rewelacyjny występ, który ponownie udowadnia, że nie trzeba być aktorem od zawsze i mieć na koncie setek produkcji, aby być dobrym w tym co się robi. Schiltz także zagrał mały epizod w tym filmie, tak mały, że trudno go zauważyć. Jedyną postać żeńską tego filmu, czyli Charisę Sosę zagrała Jessica Biel, jednakże została ona całkowicie przytłoczona przez kolegów.

 

Oglądając zwiastun filmu „Drużyna A" nie ma się takich entuzjastycznych emocji, jak po obejrzeniu pełnego filmu. Widz nastawia się na niezłe kino akcji, ale to co widzi na ekranie przekracza jego oczekiwania. Film bardzo dobrze się spisuje dając rozrywkę oglądającym. Fani serialowego hitu także nie powinni być zawiedzeni, gdyż jest tutaj wiele elementów łączących film z serialem, jak oczywiście charakterystyczny motyw muzyczny, czy też niesamowita scena oglądania filmu w 3D. Same postacie są wiernie odwzorowane, a nowa obsada robi co może, aby jak najlepiej wypaść w dobrze znanych wszystkim rolach. Jest to film godny uwagi zarówno dla fanów gatunku i serialu, jak i dla tych, którzy w całym swoim życiu nie oglądali serialu.

Werdykt: 7 (Wyborów) na 10


Zdjęcia:

Ciekawostki:

Role

Do roli B.A. Baracusa brani byli pod uwagę piosenkarz Ice Cube, Common i The Game.


Bruce Willis był brany pod uwagę do roli Hannibala Smitha.


Woody Harrelson i Ryan Reynolds byli brani pod uwagę do roli Murdocka.


Amber Heard i Olga Kurylenko były przesłuchiwane do roli Porucznik Sosy.


John Singleton był pierwszym zatrudnionym reżyserem filmu, jednak zrezygnował z udziału, gdy projekt został gruntownie zmieniony.

Błędy

Kiedy drużyna przejmuje samolot C-130 Hercules w Niemczech, w środku widzimy oficera Sił Powietrznych w towarzystwie dwuosobowego personelu ubranego w ABU (mundury bojowe Sił Powietrznych). Jednak na zewnętrznej stronie Herculesa widzimy wyraźnie napis US Marines. Oznacza to, że na pokładzie samolotu powinien znajdować się oficer i personel Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.


Grana przez Jessicę Biel kapitan Sosa stoi z rękami za plecami i słucha reprymendy generała brygady. Na koniec zostaje zdegradowana i salutuje generałowi trzymając jedną rękę za plecami. Właściwe standardy wojskowe wymagają od niej stania na baczność przed możliwością salutowania.


Kiedy Hannibal rozmawia z Facem w chacie nad jeziorem, ma słuchawkę w swoim prawym uchu. W jednym z ujęć słuchawka znika.


W okolicach Frankfurtu w Niemczech nie ma w rzeczywistości żadnych gór.


Na rozprawie członkowie drużyny zostają zwolnieni i pozbawieni stopni, co czyni ich cywilami. Mimo to zostają wysłani do wojskowych więzień. Powinni trafić do więzień federalnych.


Kiedy B.A. spotyka Hannibala mówi, że był członkiem 4-tego Batalionu Rangerów. Aktualnie istnieją tylko trzy takie bataliony w 75-tym Pułku Rangerów. Bataliony 4-ty, 5-ty i 6-ty zostały rozwiązanie pod koniec II Wojny Światowej.


Hannibal domaga się cywilnego procesu dla członków swojej drużyny. Mogliby wynająć zwykłego prawnika, ale nie mają prawa do takiego procesu nawet po zwolnieniu z wojska, ponieważ popełnili zbrodnię przeciwko armii w czasie wojny i sąd cywilny nie ma nad nimi jurysdykcji.


Pike zostaje aresztowany w Frankfurcie i przesłuchany w budynku przedstawionym jako ambasada Stanów Zjednoczonych. Ambasady znajdują się w stolicy państwa, w przypadku Niemiec w Berlinie, czyli kilkaset kilometrów od Frankfurtu.


Podczas pościgu helikopterem, w okularach drużyny A odbijają się ekrany świetlne planu zdjęciowego.


Podczas rozmowy Hannibala i Lyncha w więzieniu, teczki obu panów zamykają się i otwierają w niemożliwy sposób, w zależności od ujęcia.


Kiedy porucznik Sosa i Face rozmawiają przy basenie o swoim związku, w jej okularach odbija się ekipa filmowa.


Na jednym z ujęć wyraźnie widać, że tuż obok miejsca przedstawionego jako dworzec w Frankfurcie stoi charakterystyczna katedra z Kolonii.


Kiedy członkowie drużyny podjeżdżają Humvee do samolotu, lewa tylna opona samochodu jest przestrzelona. W jednym z następnych ujęć wyraźnie widać jednak, że to spod prawej tylnej opony wydostają się iskry.


Po wylądowaniu czołgiem w jeziorze, członkowie drużyny uruchamiają go i wyjeżdżają z wody. Czołg M1A2 Abrams ma silnik turbinowy (podobnie jak odrzutowce), którego nie można uruchomić pod wodą.

Miejsca

Zdjęcia kręcono w Vancouver, Ashcroft, Cache Creek, Kamloops, Coquitlam oraz w Burnaby (Kanada).

Inne

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 14 września, a zakończyły się 18 grudnia 2009 roku.


W celu odbicia Murdocka ze szpitala psychiatrycznego w Niemczech, bohaterowie wysyłają nagranie z częścią intro serialu telewizyjnego "Drużyna "A"".


W jednej ze scen Murdock udaje kamerzystę South Africa Broadcasting w celu zdobycia rzeczy do misji. Grający Murdocka Sharlto Copley pochodzi z RPA.


Statek na końcu filmu nosi nazwę "Die Vergeltung", co po niemiecku oznacza "odwet".


W scenie ucieczki ze szpitala psychiatrycznego w Niemczech, pierwsze nazwisko w napisach filmu "The Greater Escape" brzmi "Reginald Barclay". Jest to imię postaci ze "Star Trek: Następne pokolenie", którą zagrał Dwight Schultz - odtwórca roli Murdocka w serialu telewizyjnym "Drużyna "A"".


B.A. Baracus ma na dłoniach tatuaże "PITY" i "FOOL". Jest to nawiązanie do kwestii "I pity the fool", którą Mr. T (grający Baracusa w serialu telewizyjnym "Drużyna "A"") wypowiedział w filmie "Rocky 3".


Mr. T odrzucił propozycję zagrania małej rólki w filmie, ponieważ uznał za bezsensowne zagranie innej postaci od tej, którą grał w serialu. Natomiast Dwight Schultz i Dirk Benedict (serialowi Murdock i Peck) zgodzili się na gościnny występ. George Peppard (serialowy Hannibal) nie pojawia się w filmie, ponieważ zmarł w 1994 roku.


W napisach początkowych filmu "The Greater Escape" znajduje się nazwisko "J. P. Starbuck". Jest to nawiązanie do porucznika Starbucka z "Battlestar Galactica" zagranego przez Dirka Benedicta, czyli Face'a z serialu telewizyjnego "Drużyna "A"".


Hasło promujące film: "There Is No Plan B ".


W czasie sceny rozprawy widzimy, że sędzia nazywa się "Carnahan". Jest to nawiązanie do reżysera filmu, Joe Carnahana.


Czerwona błyskawica na zielonych beretach członków drużyny wskazuje, że są oni częścią 7. Grupy Sił Specjalnych, która specjalizuje się w operacjach w Środkowej i Południowej Ameryce oraz wykonywała misje w Iraku i Afganistanie.


W czasie treningów Bradley Cooper stał się tak efektywny w obchodzeniu się z bronią, że był w stanie przeładować karabin M4 w mniej niż 4 sekundy. Nakręcono nawet scenę, w której aktor przeładowuje broń, ale ostatecznie nie znalazła się ona w filmie.

Obsada:

Liam Neeson

Liam Neeson

Hannibal
Bradley Cooper

Bradley Cooper

Face
Jessica Biel

Jessica Biel

Charissa Sosa
Quinton 'Rampage' Jackson

Quinton 'Rampage' Jackson

B.A. Baracus
Sharlto Copley

Sharlto Copley

Murdock
Patrick Wilson

Patrick Wilson

Lynch
Gerald McRaney

Gerald McRaney

Gen. Morrison
Henry Czerny

Henry Czerny

Dyrektor McCready
Yul Vazquez

Yul Vazquez

Gen. Javier Tuco
Brian Bloom

Brian Bloom

Pike
Maury Sterling

Maury Sterling

Gammons
Terry Chen

Terry Chen

Ravech
Omari Hardwick

Omari Hardwick

Chopshop Jay
David Hugghins

David Hugghins

Oskar Shunt
Jacob Blair

Jacob Blair

Agent Blair
Rad Daly

Rad Daly

Agent Daly
Kyle Riefsnyder

Kyle Riefsnyder

Agent Kyle
Andrew Coghlan

Andrew Coghlan

Administrator Szpitala Wojskowego
James O'Sullivan

James O'Sullivan

Kurier W Szpitalu Wojskowym
C. Ernst Harth

C. Ernst Harth

Pracownik Krematorium
Stefan Arngrim

Stefan Arngrim

Szalony Howard Little
Christian Tessier

Christian Tessier

Namiestnik Więzienia W Tahoe
William 'Big Sleeps' Stewart

William 'Big Sleeps' Stewart

Więzień W Tahoe
Marc-Anthony Massiah

Marc-Anthony Massiah

Wiezień W Tahoe
Kwesi Ameyaw

Kwesi Ameyaw

Holenderski Agent Celny
Rob Conway

Rob Conway

Holenderski Agent Celny
Gardiner Millar

Gardiner Millar

Naczelnik Więzienia
Anita Brown

Anita Brown

Atrakcyjna Strażniczka Więzienna
Alex Madison

Alex Madison

Żona Generała Tuco
Jimmy Ortega

Jimmy Ortega

Meksykański Porywacz
Joe Carnahan

Joe Carnahan

Meksykański Współpracownik W Szpitalu (niewymieniony w czołówce)
Neil Schell

Neil Schell

Dowódca W Szpitalu Wojskowym
Leah Carnahan

Leah Carnahan

Pielęgniarka W Szpitalu Wojskowym
Michael St. John Smith

Michael St. John Smith

Kapelan Na Cmentarzu
Katie Boskovich

Katie Boskovich

Francuska Dziennikarka
Shaw Madson

Shaw Madson

Policjant Na Stacji
Tony Ali

Tony Ali

Arabski Zbir Morrisona
Sam Radjinia

Sam Radjinia

Arabski Zbir Morrisona
Billy Wickman

Billy Wickman

Technik W Kontroli Lotu
Brendan Penny

Brendan Penny

Pilot C130J
Jeanne-Melanie Haasbroek

Jeanne-Melanie Haasbroek

Elke, Terapeutka W Szpitalu Wojskowym
Woody Carnahan

Woody Carnahan

Sędzia Wojskowy
Tom Butler

Tom Butler

Sędzia Wojskowy
Charles Cooper

Charles Cooper

Sędzia Wojskowy
Dirk Benedict

Dirk Benedict

Milt, Więzień W Pensacola
Dwight Schultz

Dwight Schultz

Niemiecki Lekarz
Don Knodel

Don Knodel

Niemiecki Lekarz
Natalie James

Natalie James

Sekretarka Lyncha
Vince Murdocco

Vince Murdocco

Zbir Pike'a
Fraser Aitcheson

Fraser Aitcheson

Zbir Pike'a
Jason Schombing

Jason Schombing

Komendant W Kontroli Lotu
Stephane Fromont

Stephane Fromont

Strażnik Bramy
Karl Maier

Karl Maier

Niemiecki Rybak
Anne Maier

Anne Maier

Żona Niemieckiego Rybaka
Hitesh Jogia

Hitesh Jogia

Irakijczyk
Marwan Al-Shami

Marwan Al-Shami

Irakijczyk
Ali Bordbar

Ali Bordbar

Irakijczyk
Jennifer Cheon

Jennifer Cheon

Kobieta Lyncha
Peter Fletcher

Peter Fletcher

Kapitan Policji
Alfred Jajjo

Alfred Jajjo

Pracownik Produkujący Pieniądze
Jon Johnson

Jon Johnson

Członek Straży Honorowej
Shannon Christopher Wright

Shannon Christopher Wright

Detektyw Policyjny
Patrick Merle

Patrick Merle

Policjant We Frankfurcie
Julian Paul

Julian Paul

Żandram W Więzieniu
Raf Rogers

Raf Rogers

Młody Piłkarz
Ralph Shaw

Ralph Shaw

Gracz Na Ukulele
Darin Wong

Darin Wong

Operator Działa Maszynowego
Corey Burton

Corey Burton

(narrator)
Kyle Cornell

Kyle Cornell

Przechodzień Koło Portu (Niewymieniony W Czołówce)
Victor Formosa

Victor Formosa

Nick (Niewymieniony W Czołówce)
Jon Hamm

Jon Hamm

Inny Lynch (Niewymieniony W Czołówce)
Maxwel Hohn

Maxwel Hohn

(Niewymieniony W Czołówce)
Colin Klippenstein

Colin Klippenstein

(Niewymieniony W Czołówce)
Tom MacNeill

Tom MacNeill

Turysta Z Norwegii (Niewymieniony W Czołówce)
Amro Majzoub

Amro Majzoub

Iracki Żołnierz (Niewymieniony W Czołówce)
Alex Nightman

Alex Nightman

Strażnik
Glen Power

Glen Power

Pacjent Na Łóżku W Szpitalu (Niewymieniony W Czołówce)
Everrett Shea

Everrett Shea

(Niewymieniony W Czołówce)
Cameron K. Smith

Cameron K. Smith

Starszy Podoficer (Niewymieniony W Czołówce)
Wendi McLendon-Covey

Wendi McLendon-Covey

Kara

Specyfikacja Techniczna

Runtime1 hr 57 min (117 min), 2 hr 13 min (133 min) (extended cut)
Sound MixDolby Digital | DTS
ColorColor
Aspect Ratio2.35 : 1
CameraArriflex 235, Panavision Primo Lenses, Arriflex 435 Xtreme, Panavision Primo Lenses, Panavision Genesis HD Camera, Panavision Primo Lenses (aerial shots),  Panavision Panaflex Millennium XL, Panavision C-, E-, G-Series, ATZ, AWZ2 and Cooke Lenses,  Panavision Panaflex Platinum, Panavision C-, E-, G-Series, ATZ, AWZ2 and Cooke Lenses
LaboratoryDeLuxe, Hollywood (CA), USA (also prints), EFILM Digital Laboratories, Hollywood (CA), USA (digital intermediate), Technicolor Creative Services, Vancouver, Canada (dailies), Technicolor, Vancouver, Canada (laboratory services)
Film Length3,236 m (Sweden), 3,247 m (Portugal, 35mm)
Negative Format35 mm (Kodak Vision2 250D 5205, Vision3 500T 5219), Video (HD)
Cinematographic ProcessDigital Intermediate (2K) (master format), HDCAM SR (1080p/24) (source forma

BBox

Ekipa Filmowa:

Dystrybutor:

Imperial - Cinepix


Ilustracja Muzyczna:

Alan Silvestri


Kostiumograf:

Betsy Heimann


Zdjęcia:

Mauro Fiore


Montaż:

Roger Barton, Jim May


Zobacz więcej

Wytwórnia:

Twentieth Century Fox Film Corporation, Dune Entertainment, Stephen J. Cannell Productions, Top Cow Productions, Scott Free Productions, Big Screen Productions, Ingenious Film Partners, Phoenix Film Partners


Scenograf:

Charles Wood


Dekoracje:

Elizabeth Wilcox


Materiały do Scenariusza:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
Joe Carnahan(written by) &
Brian Bloom(written by) and
Skip Woods(written by)
Frank Lupo(television series "The A-Team") &
Stephen J. Cannell(television series "The A-Team")

Kierownictwo Artystyczne:

Michael Diner, Dan Hermansen, Helen Jarvis, Andrew Li


Charakteryzacje:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
Merribelle AndersonDept Head Hair addiitional photography
Charles Crossinassistant makeup artist
Dorothee Deichmannassistant makeup artist
Rebeccah Delchambrefirst assistant makeup artist: second unit
Norma Hill-Pattonmakeup designer (as Norma Hill Patton)
Tanya Howardsecond assistant makeup artist
Tanya Hudsonkey makeup artist
Kandace Loewenkey hair stylist: second unit
Andrea Manchurassistant makeup artist
Lori McCoy-Bellhair department head (as Lori McCoy Bell)
Shelagh McIvorspecial makeup effects technician
Sara Michaelassistant makeup artist
Michael Nickiforeksculptor: mold maker
Dean Scheckassistant hair stylist: second unit
Adina Shoreassistant hair stylist
Roy Sidickfirst assistant hair stylist
Andrea Simpsonhair assistant
Candice Staffordmakeup artist
Bill Terezakisspecial makeup effects designer
Noriko Watanabepersonal hair stylist: Mr. Neeson / personal makeup artist: Mr. Neeson
Debra Wiebekey hair stylist
Angela Woodkey makeup artist: second unit
Stacey Butterworthwig maker (uncredited)

producenci:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
Stephen J. Cannellproducer
Jules Dalyproducer
Ross Fangerexecutive producer
Patrick McIntireconsulting producer
Ridley Scottexecutive producer
Tony Scottproducer
Spike Seldinproducer
Marc Silvestriexecutive producer
Iain Smithproducer
Alex Youngproducer

Zarządzanie Produkcją:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
Bonnie Benwickunit manager: second unit (as Bonnie R. Benwick)
Stewart Bethuneunit production manager
Ross Fangerunit production manager
Steve Barnettpost-production supervisor (uncredited)
Sharyn Shimada-Hugginsproduction supervisor: additional photography (uncredited)

Drugi/Asystent Reżysera:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
David Arnoldsecond assistant director (as David K. Arnold)
Chad Belairthird assistant director: second unit
Ashley Bellthird assistant director
James Bitontifirst assistant director: second unit (as James A. Bitonti)
Jim Brebnerfirst assistant director
Stephanie Browntrainee assistant director
Mark Buntingsecond assistant director
Silver Butlersecond second assistant director
Lee Clearyfirst assistant director
Chris Lambsecond assistant director
Tim Macarthurbackground coordinator
Dan Mansfieldkey second assistant director: second unit (as Daniel Mansfield)
Phil Neilsonsecond unit director
Michael Pohorlysecond assistant director (as Mike Pohorly)
Ian Robinsonassistant director
Megan M. Shanksecond assistant director: second unit (as Megan Shank)

Dział Artystyczny:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
Mohamed AbouAhmedscenic painter
Aaron Alexanderfirst assistant props: second unit
Don Andersonprops buyer
J.P. Bagshawset decoration dresser
David Bailielead greensman
Vaughan V. Bakerpaint coordinator
Britt Bancroftset decoration coordinator
Dean Barkerproperty buyer
Richard Barrettlead carpenter
James Barronconstruction foreman: additional photography
Bryan Beckettlabourer
David Beethamlead hand (as Dave Beetham)
Brent Bennettset decoration buyer
Wayne Berarduccilead metal fabricator
Laurel Bergmanassistant art director
Michael A. Billingsset decoration buyer (as Michael Billings)
Brent Boatesillustrator: Canada
Deanna Bonazzascenic artist (as Deana Bonazza)
Rob Bouletstand-by painter (as Robert Boulet)
David Stanley Brandscenic carpenter (as Dave Brand)
Graham Brownmetal fabricator
Nancy Anna Brownset designer (as Nancy Brown)
Gordon Brunnerlead set decoration dresser
Kurt Bruunassistant property master
John Burkeset designer (as John G. Burke)
Marco Buttignolscenic carpenter
John Carrstand-by greens: second unit
Linda Cartersignwriter
Niki Charalambopoulospaint foreman
Chad W. Chilibeckon-set dresser: second unit (as Chad Chilibeck)
Ron Cliffordscenic carpenter
Aaron Coakwellplasterer
Dave Conwaylead carpenter
Michael Corradoset designer
Shannon Courteart department coordinator
Brian Cunninghamgraphic designer
Eileen Cunninghambuyer: paint
Karen Daveypainter
Sharon Deverconstruction buyer
Annie Doyonconstruction accountant
Rain Drapergreensman
Warren Drummondstoryboard artist
Thomas Earlyconstruction coordinator
S.B. Edwardsscenic painter
Garth Elliottgreensman
Kendelle Elliottassistant art director
Warren Flanaganillustrator: Canada
Tim Flatteryillustrator: U.S.
Ryan Flickart department assistant
Kirsten Fransonassistant art director
John Gallagherillustrator: Canada
Joshua Gauthierlead hand
Christopher Geggieproperty master
Sonia Gemmitiart department assistant
Colin Gillettstand-by painter: second unit
Brent Gloecklerlead sculptor
Max Gloecklersculptor
Jean-Luc Grenierset decoration dresser
Haida Harperassistant property master
Leigh Harringtonsculptor
Ray Harviestoryboard artist: U.S. (as Ray Harvie)
Alan Hemsworthequipment operator: greens
Erich Hepnarhead greensman (as Erich J. Hepnar)
Robert Hicksgreensman (as Robert 'Rob' Hicks)
Glen Hierlihystand-by carpenter: second unit
Douglas Higginsset designer (as Doug Higgins)
Peter Hintonset decoration dresser
Sally Hudsongraphic designer
Janette Hylandlead hand
Martina Javorovaassistant art director
Benton Jewstoryboard artist
John B. Keysscenic artist
John Kobylkastand-by carpenter
Bryan Korenbergproperty master
Ray Laiprops illustrator
Justin J. LaPreslegang boss
Jacques Larrueset decoration dresser
Charles Leitrantsconstruction coordinator
David Lewislead greensman
Terry Lewisset decoration dresser
Brad Longmuirplasterer
Dennis Lordplasterer
Philip Luntforeman (as Phil Lunt)
Vladimir Lushnikovsculptor (as Vladimir Lusnikov)
Ward McAllisterscenic carpenter
Ignacio McBurneyassistant set decorator
Sarah McCullochgreensman
Jerry McLaughlinscenic artist
Derick McLeodconstruction foreman (as Derrick McLeod)
Sheila Millarset designer
Randy Moegreensman
Ian Montgomeryscenic carpenter
David R. Murrayconstruction foreman (as David Murray) / construction foreman
Leo Aza O'Learylaborer (as Lee O'Leary)
Peter Ochottaset designer
Cesar Orozcopropmaker
Ken Palkowprop fabricator
Bryan Pedersonlead carpenter
Derek Pineoprops buyer
Sandra Prenarasignwriter
Thelma Quinnscenic artist
Eric Ramseystoryboard artist: U.S.
Matt Reddylead set decoration dresser
Fawn Reedsignwriter
Dave Reynoldsmetal fabricator (as David Reynolds)
Chris Richardsonlead carpenter
David Rosychukproperty master: second unit (as Dave Rosychuk)
Al Rourkeconstruction foreman
Gregory Sandsgreensman (as Greg Sand)
Zbibgniew Schellerlead carpenter (as Zbigniew Scheller)
Nathan Schroederillustrator
Kristin Shanskiassistant property master
Clark Simcoelead carpenter
Doug Sinclairscenic carpenter
Judy Sivergreensman
Michael J. Siverequipment operator: greens (as Mike Siver)
Lloyd Skarsgardlead carpenter (as Lloyd H. Skarsgard)
Carol-Ann Smithscenic painter
Wyatt Soutzocarpenter
Ricardo Spinacéscenic artist (as Ricardo Spinace)
Fraser Stepanickplasterer (as Fraser M. Stepanick)
Peter R. Stephensongreensman
Camar Sterlingsignwriter (as Camac Sterling)
Peter Stratfordmodel maker
Richard Stylerlead carpenter
Michael Sullivansignwriter
Marvin Sutherbyplasterer (as Marvin Lee Sutherby)
Don Suttonsignwriter
James Taintonsignwriter
Gary Damian Thomasstoryboard artist: U.S. (as Gary Thomas)
Robin Thomassignwriter
Billie-Jo Thomsonsignwriter
Ronald Voskuilplasterer (as Ron Vuskuil)
Paul Wagnerproperty buyer
Ross Wahlon-set dresser (as Ross Joseph Wahl)
Sandy Walkerset decoration buyer
Jim Wallisset designer
J.R. Walshplasterer
Peter Wansartsignwriter
Erica Willis McCormickset decoration shopper: reshoots (as Erica Willis) / set decorator buyer: additional photography (as Erica Willis)
Dean Willsonconstruction foreman (as Dean Wilson)
Vernon Winnmetal fabricator
Glenn Woodrufflead carpenter
Joyce Woodsscenic artist
Marcel Worchgeneral foreman: additional photography
Don Yankoscenic carpenter
Yahuda Yordansignwriter
John G. Andersoncarpenter (uncredited)
Rich Andradeleadman: additional photography (uncredited)
Gordon Bellamyprop manufacturing: tEAG Ltd. (uncredited)
Janice Lynn Coatsscenic carpenter (uncredited)
David Griffithsset dresser (uncredited)
Elise Candace Millerart department production assistant (uncredited)
Brendan Taylorset dresser (uncredited)
Jane Wustoryboard artist (uncredited)

Dźwięk:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
James Ashwillfoley mixer
Kristian Baileysound effects recordist
James Boltadditional sound re-recording mixer (as Jim Bolt)
Gary C. Bourgeoisre-recording mixer (as Gary Bourgeois)
Derek Casariadr engineer
Smokey Cloudsound effects recordist
Simon Cokefoley editor
Federico Costantinidubbing mixer: italian version
John T. Cuccifoley artist (as John Cucci)
Scott Curtisfoley editor
Michael Dresselfoley editor
Richard Duartefoley mixer
Geoff Ethridgesound editorial engineer
Michael Fowleradr recordist
Tim Gomillionsound recordist
Craig Henighanre-recording mixer / supervising sound editor
David Husbyproduction sound mixer
Mildred Iatrousupervising adr editor (as Milly Iatrou Morgan)
Eric A. Larsenassistant sound editor (as Eric Larsen)
John A. Larsensupervising sound editor
Wayne Lemmersound effects editor
Skip Longfellowfirst assistant sound editor
David Lucarelliadr recordist
Helen Luttrellsupervising dialogue editor
Michael Magilldialogue editor
Charles Maynessound effects recordist
John Morrissound effects editor
John Murraysupervising foley editor
Chris Navarroadr mixer
Andy Nelsonre-recording mixer
Beauxregard Neylonadr mixer
Rob Nokesadditional sound effects library
Dan O'Connellfoley artist
Charles O'Sheaboom person
Willard Overstreetfoley editor
Matt Pattersonsound recordist (as Matthew Patterson)
Paul Pavelkasound re-recording engineer
Jan Petrovadr recordist
Erin Michael Rettigsound editorial engineer (as Erin Rettig) / sound engineer
Charleen Richardsadr mixer (as Charleen Steeves)
Brian Seagraveaudio post-conform
William Steinsound re-recording engineer (as Bill Stein)
Shawn Sykorafoley editor
Candice Todescocable person
Hugh Waddelladr editor
Scott Wazadditional adr mixer
Craig Weintraubassistant sound editor
Jay Wilkinsonsupervising sound effects editor
Santiago Martin Medinasound engineer (press junket) (uncredited)
John Soukupsound transfer (uncredited)

Efekty Specjalne:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
Andy Aitkeneffects sculptor
James G. Ankamodel maker
Miki Bangspecial effects assistant (as Mikki Bang)
David Benediktsonspecial effects first assistant: second unit (as P. David Benediktson)
Hamish Bennettspecial effects assistant
Tyler Bilodeauspecial effects assistant
Ian Binniespecial effects rigger
Greg Birdsallspecial effects assistant (as Greg Birdsail)
Mark Blacklockspecial effects assistant
Tom Blacklockspecial effects assistant (as Tom Blacklock Sr.)
Stewart Bradleyspecial effects first assistant
Greg Brayspecial effects assistant
Pierre-Paul Charbonneauspecial effects assistant (as P.P. Charbonneau)
Judi Clarkespecial effects buyer
Nicole Connellyspecial effects buyer
Nic Curraghspecial effects designer
Gord Davisspecial effects foreman
Jason Dolanspecial effects first assistant: second unit
André Dominguezspecial effects rigger (as Andre Dominguez)
Annie Doyonspecial effects accountant
Darren Draperspecial effects assistant
Dave Dunawaystunt rigger
Franz Fraitzlspecial effects assistant
Katherine Fraserspecial effects rigger
Alan Hawesspecial effects assistant
Derek Heseltonspecial effects assistant
Trevor Hillspecial effects assistant
Marty Huculiakspecial effects assistant
Steve Janzspecial effects assistant
Jordan Kidstonspecial effects electrical engineer
Stephen Knightspecial effects assistant (as Stephen R. Knight)
Lars Lenanderspecial effects foreman
John MacCuspiespecial effects: pyro supervisor
Mark Mentiplyspecial effects assistant: second unit
Eric Milnerspecial effects assistant / special effects technician
Brian Nakazawaspecial effects assistant
John Pereiraspecial effects assistant
Derek Rockhillspecial effects assistant (as Derrick Rockhill)
Robert Rockhillspecial effects assistant
Clancy Scheirerspecial effects assistant: second unit
Dale Shippamspecial effects assistant
Rafael Solaspecial effects rigger
Mike Splattspecial effects assistant (as Mike J. H. Splatt)
Siegfried Stockspecial effects assistant
Rob Tomsicspecial effects
Andrew Verhoevenspecial effects motion base supervisor
Mike Vézinaspecial effects supervisor (as Mike Vezina)
Cameron Waldbauerspecial effects coordinator
Jim Waldbauerspecial effects foreman
Kevin Waldbauerspecial effects assistant
Brad Zehrspecial effects assistant

Efekty Wizualne:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
Shaun Friedberg 'Pyrokinesis'layout technical director: Weta Digital
David Abbottlead texture artist: Weta Digital
Michael Adkissondigital artist: Prime Focus
Kevin Aguirrepre-visualization lead
Shish Aikateducation manager, Rhythm & Hues
Erik Akutagawadigital image resources supervisor
Lee Alexandermatchmove artist: MPC
Tim Alexanderdigital artist: Digital Domain
Samuel Aliceapre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Stan Alleymatch mover: Weta Digital
Stephen Allisonwrangler: Weta Digital
Praveen AlluBG prep: Rhythm & Hues Studios
Colin Alwaycompositing supervisor: Weta Digital Ltd.
Sneha Amindigital compositor
David Anvisual effects editor: Digital Domain (as David Hsin)
Raine Andersontexture artist: Weta Digital
Mohammed Anuzmodeler: Rhythm & Hues Studios
Georgy Arevshatovsenior texture painter: Weta Digital
Austen Armusproduction services supervisor
Ashima Taneja Aroradigital coordinator: Rhythm & Hues Studios (as Aashima Taneja)
Saurabh AroraBG prep: Rhythm & Hues Studios
Charles Arulrajbackground prep artist: Rhythm & Hues Studios
Jeff Athertonvisual effects: [hy*drau"lx]
Andrew Atkinsondatabase administrator
James J. Atkinsondigital artist: Digital Domain (as James Atkinson)
Rob Aulighter: Rhythm & Hues Studios
Jarrod Avaloslayout & matchmove lead
Ferda Guray Ayaokurtrack/matchmove artist
Marlina Balandraproduction and technical support: Rhythm & Hues Studios
Adam Balentinecompositor: Rhythm & Hues Studios
Berj Bannayansoftware engineer: Soho VFX
Phil Barrengerlead lighting technical director: Weta Digital Ltd.
Manuj BasnotraBG prep: Rhythm & Hues Studios
Geoffrey Baumanncomputer graphics supervisor: Digital Domain
Brooke Beanelighter: Rhythm & Hues Studios (as Allison Beane)
Jeffery Beelandpipeline: Rhythm & Hues Studios
Joel Behrenscompositing supervisor: Digital Domain
Mannix Bennettmatte painter: Rhythm & Hues Studios
Scott Berricg production manager: Rhythm & Hues
Melissa Bestcompositor: Prime Focus
Travis Bestproduction support: Prime Focus
Jason Bettingerrender i/o coordinator
Vishal BhardwajBG prep: Rhythm & Hues Studios
Kris Bieringawrangler: Weta Digital
Andrea Biklianproduction support: Digital Domain
Adam Blankmatch move supervisor: Rhythm & Hues Studios
Douglas Bloomeffects artist: Rhythm & Hues Studios (as Doug Bloom)
Kirstin Blythedigital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Jennifer BourneBG prep lead: Rhythm & Hues Studios
Nathan Boydtexture painter: Rhythm & Hues Studios
Christopher Bozzettodigital artist: Soho VFX
Adam Bradleyroto/paint artist: Weta Digital
Lee Bramwellcamera department supervisor: Weta Digital
Kristie Breslinvisual effects: Weta Digital Ltd. (as Kristie Breslin Husson)
Kenneth Quinn Brownvisual effects: [hy*drau"lx] (as Kenneth Brown)
Brian Brunstsoftware and technology: Rhythm & Hues Studios
Harry Russell Brutschelighting lead: Rhythm & Hues Studios (as Rus Brutsche)
Mara Bryanvisual effects: Weta Digital Ltd.
Joerg W. Bungertdigital colourist: Weta Digital Ltd.
Clare Burgessvisual effects: Weta Digital Ltd.
Thomas Burkhartproduction and technical support: Rhythm & Hues Studios
Elika Burnsroto/paint supervisor: CIS Hollywood
John Burtonproduction support: Prime Focus
Paul Bushlighter: Rhythm & Hues Studios
Sebastian Butenbergprevis artist: Pixomondo
Jane Byrnelighter: Rhythm & Hues Studios (as Jane Lee)
Djordje Cakovandigital modeler: Weta Digital
Joanna Capitanovisual effects producer: Digital Domain
Jeff Capogrecolighting technical director: Weta Digital Ltd.
Paul Carmaneffects artist: Rhythm & Hues Studios
Taylor Carrascoanimation technical director
Steve Casa3d scan technician
Norman Cateslead compositor: Weta Digital Ltd.
Charles-Felix Chabertdigital artist: Digital Domain
Jason Chandigital artist: Soho VFX
Stephen Chandata wrangler
Theju ChandranBG prep: Rhythm & Hues Studios
Jessi Changtexture painter: Rhythm & Hues Studios
Serena Changtexture painter: Rhythm & Hues Studios
Chun-Ping Chaodigital artist: Soho VFX (as Chun Ping Chao)
Jo-Wan Chaomodeler: Rhythm & Hues Studios (as Jonathan Chao)
Pascal Chappuislighter: Rhythm & Hues Studios
Eve Chauvetartist: The Moving Picture Company
Adam Chazenpre-visualization coordinator: Pixomondo
Jason K.S. Cheungproduction engineer: Weta Digital
Vanessa Cheungmatte painter: Rhythm & Hues Studios
Jeremy Chinnmodeler: Rhythm & Hues
Vikas Chiratesenior systems administrator
Jung-Yoon Choimodeler: Rhythm & Hues Studios (as Jung Yoon Choi)
Sandesh Chonkarmodeler: Rhythm & Hues Studios
B.J. Christiansequence lead: Digital Domain (as BJ Christian)
Jeffrey Cilleydigital imaging specialist
Patrick Clanceydigital opticals
Seth Cobbtexture painter
Dan Cobbettdigital compositor: Digital Domain
Janice Barlow Collierdigital artist: Digital Domain
Andrew M. Collinsanimator
Daniel Aristoteles Collinssystems/operations: Rhythm & Hues
Buckley Collumcg supervisor: Hydraulx
Michael Comfortpre-visualization
Mauro Contaldicharater td
Paul Conwayvisual effects: Weta Digital Ltd.
Krystal Cooperrender i/o coordinator
Shane Coopersenior software developer
Eric Covellodigital compositor
Dan CoxCG supervisor: Weta Digital Ltd.
Jan Philip Crameranimation supervisor: Weta Digital
Michael Cranecompositor: Rhythm & Hues Studios
Ryan Cromiedigital artist: Soho VFX
Aaron Cubisvisual effects: Weta Digital Ltd.
Mark Curtiscompositing head of department: MPC Vancouver
Julie D'Antonisenior staff: Rhythm & Hues Studios (as Julie D'Antoni Donovan)
Silsunny D'Souzamatch mover: Rhythm & Hues Studios
Ruth Dalyproduction and technical support: Rhythm & Hues Studios
Shane Davidsoncompositing supervisor: Prime Focus
Erik De Boersenior animation supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Erik-Jan De Boer)
Yoshi DeHerrera3D scanning technician: Gentle Giant Studios
Stanley A. Dellimorehead of layout: MPC
Michelle Deniaudtexture painter: Rhythm & Hues Studios (as Michelle Deniaud Holman)
Giancarlo Derchiedigital artist: Soho VFX (as Giancarlo D'Erchie)
Anthony Di Ninnoartist: The Moving Picture Company
Jenny Diaspre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Amol Dighetechnical operations lead
Pete DionneCG supervisor: The Moving Picture Company
Megan Dolmandigital artist: Digital Domain
Warren Douglasdigital artist: Soho VFX
Kim Doylevisual effects coordinator
Gregory Duncandigital artist: Digital Domain
Philip Duncantechnical animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
Samuel Duncansystems developer
Simeon Duncombevisual effects: Weta Digital Ltd.
Gord Dunickvisual effects set supervisor
Shawn Dunnhead of layout/animation technologies: Weta Digital
Gus Durondigital opticals editor
Antoine Durreffects artist: Rhythm & Hues Studios
Eric Eblingvisual effects: [hy*drau"lx]
Tim Eblingvisual effects: Weta Digital
Areito Echevarriaeffects technical director: Weta Digital
Scott Edelsteindigital artist: Digital Domain (as Scott Gsop Edelstein)
Clwyd Edwardshead of vfx
Nadav Ehrlichdigital artist: Soho VFX
Tamer Eldibmodeler
Brett Ellisdigital artist: Digital Domain
Josh Elmoremodel/texture artist: Hydraulx
Eddie Englandercompositor: Soho VFX
Jenn Epsteincompositor: Rhythm & Hues Studios (as Jen Epstein)
Marcus Erbarvisual effects: [hy*drau"lx]
Kent Estepeffects artist: Rhythm & Hues Studios
Kim Evansproduction manager: Rhythm & Hues Studios
Devin Fairbairndigital artist: Prime Focus
Rich Fallattexture painter: Rhythm & Hues
Matt Farellprevis artist
David Feuillatrecreature technical director: Weta Digital
Matt Fitzgeralddigital modeler
Duane Flochpreviz supervisor
Lucio I. Floreseffects artist: Rhythm & Hues Studios (as Lucio Flores)
Edward Fornolesanimator: Rhythm & Hues Studios (as Ed Fornoles)
Tyler Foxtechnical animator: Rhythm & Hues Studios
John Fukushimaartist: The Moving Picture Company
Anthony Fungdigital artist
Nicole Galazrender I/O: Rhythm & Hues Studios
Erik Gamacheanimation supervisor: Digital Domain
Vivek Sankar Ganeshroto/paint artist
Ignacio Garcerónvisual effects artist
Alex Garcialighter: Rhythm & Hues Studios (as Alexander Garcia)
Jorge Garciaanimator: Rhythm & Hues Studios (as Jay Garcia)
Sigurjón F. Gardarssondigital artist: Prime Focus (as Sigurjon Gardarsson)
Robert Gardiner3D laser scanning (as Robert L. Gardiner)
Demitre Garzavisual effects: [hy*drau"lx]
Scott Gastelludigital compositor: Digital Domain
Denise Gaylevisual effects coordinator: Digital Domain (as Carolyn Denise Gayle)
Mikael Genachte-Lebailmatte painter: Rhythm & Hues Studios (as Mikael Genachte-Le Bail)
Divakar Ghodakedigital artist: 3D modeler
John Gibsondigital supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Johnny Gibson)
Benedict Gillingham-Suttonartist: The Moving Picture Company
Logan Gloorlighter: Rhythm & Hues Studios
Charlyn Godigital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Peter Goddenlead layout technical director
John Goodmananimator: Rhythm & Hues Studios
Casey Gortonlighter: Rhythm & Hues Studios
Namita Gotephodemodeling and shading manager
Victor Granteffects lead: Rhythm & Hues Studios
Don Greenbergvisual effects: [hy*drau"lx]
Stephanie Greenquistvisual effects coordinator: international
John Griffithpre-visualization director
Jon Grinbergvisual effects editor: Hydraulx
Joshua Grow3d coordinator: Hydraulx
Chris Grunvisual effects art director: Rhythm & Hues Studios
Miguel A. Guerreromodeling supervisor: Hydraulx
Brian Hajekvisual effects: [hy*drau"lx]
Erik Halseytexture painter: Rhythm & Hues Studios
Chris Haneyeffects supervisor
Gael Harlowanimator: Rhythm & Hues Studios
Anthony Harriscolor timing supervisor
Drew Harrisontexture painter: Rhythm & Hues Studios
Chris Harveyvisual effects supervisor: Prime Focus
John Lake Harveycompositor: Rhythm & Hues Studios
Sho Hasegawaeffects artist: Rhythm & Hues Studios
Ben Hattonvisual effects: Weta Digital Ltd.
Korre Heggemrender i/o administrator: Digital Domain
G.G. Heitmann Demersvisual effects: Weta Digital Ltd. (as G.G. Heitmann)
Quentin Hemadigital paint supervisor: weta digital
Tulio Hernandezvisual effects: [hy*drau"lx]
Tim Heydigital compositor: Weta Digital Ltd. (as Timothy Hey)
David Hirsthead of lighting: MPC
Austin Hisercompositor: Rhythm & Hues Studios
Phil Hollanddigital imaging specialist
Robin Hollandervisual effects: Weta Digital Ltd.
Matt Holmesvisual effects: Weta Digital Ltd.
Carl Hornermodel builder
Sandy Houstonroto supervisor
Brian Howalddigital artist: Prime Focus
Bryan Howarddigital artist: Soho VFX
Shih-hao Jason Huangmodeler: Rhythm & Hues
Jamie Hueypre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Christoffer Hulusjödigital artist: Prime Focus (as Christoffer Hulusjo)
Nathan Hurlburtdigital compositor
Aruna Inversindigital compositor: Digital Domain
Pasha Ivanovvisual effects: [hy*drau"lx]
Jason IversenCG supervisor: Rhythm & Hues Studios
Mike Jahnkedigital artist: Prime Focus
Babul Jainmatch mover: Rhythm & Hues Studios
Neh Jaiswaldigital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Manovigianek Jehman3D integration artist: Prime Focus
Heather Jenningssenior staff: Rhythm & Hues Studios
Surendran Chinnakonda Jeyaramanpipeline technical director (as Chinnakonda Jeyaraman Surendran)
Avnish Jhasenior texture artist
Thitipong Pao Jitmakusoldigital artist: Digital Domain (as Thitipong 'Pao' Jitmakusol)
Aimee Johnsoneffects lead: Rhythm & Hues Studios
Bryan Jonesartist: The Moving Picture Company
Sameer Joshiproduction and technical support: Rhythm & Hues Studios
John Joyceminiature effects producer
Michael Joyceminiature effects supervisor
Dana Jurcicproduction support: Prime Focus
Mark Justisondigital artist: Digital Domain
Snehal Kanchanproduction coordinator: Rhythm and Hues
Marky Kangvisual effects: [hy*drau"lx] (as Marty Kang)
Vishal Kapoorcompositor
Perry Kasscompositor: Rhythm & Hues Studios
Darpan Katariadigital compositor
Patricia Kavanaughanimation layout artist: Rhythm & Hues Studios
Abbigail Kellerdigital coordinator: Rhythm & Hues Studios (as Abbigail Ponek)
Bill Kentadditional visual effects plate supervisor
Cameron Kerrdigital compositor
Jayraj Kharvadimatch mover: Rhythm & Hues Studios
John Kilkennyvisual effects executive: Fox
Jusub Kimsoftware and technology: Rhythm & Hues Studios
Perry M. Kimurafilm scanning and recording
Karen Kleincompositor: Rhythm & Hues Studios (as Karen Fratkin)
Marta Knudsenmatte painter: Rhythm & Hues Studios
Eric A. Kohlervisual effects coordinator: Hydraulx
Karl Kohlmaneffects artist: Rhythm & Hues Studios
Sergei Koudriautsevsenior camera technical director
Michael Kowalskivisual effects producer: Soho VFX (as Mike Kowalski)
Gene Kozickiproduction manager: Rhythm & Hues Studios
Aaron Kramerartist: The Moving Picture Company
Alex Kramersenior camera technical director: Weta Digital
Louis Kreuselrender i/o coordinator: Rhythm & Hues
Takashi Kubotaeffects artist: Rhythm & Hues Studios
Daniel Kuehndigital producer: Digital Domain
Dave Kujawskiproduction engineer: weta digital
Ayako Kurodavisual effects: Weta Digital Ltd.
Markus Kurtzsenior staff: Rhythm & Hues Studios
Vikas Kurupmatch mover: Rhythm & Hues Studios
Thilo Kuthervisual effects executive producer: Pixomondo
Michael La Faveeffects artist: Rhythm & Hues Studios
Jason Labbedigital artist: Prime Focus
Keith Lackeytechnical director: Weta Digital
Adam Lagattutavisual effects coordinator (as Adam Jon LaGattuta)
David Lampsrender i/o coordinator: Rhythm & Hues Studios
Abhijeet Lamturesenior texture painter
Kevin LaNeavevisual effects editor: Digital Domain (as Kevin Laneave)
Michael Lanzensbergerdigital compositor: Weta Digital Ltd.
Mårten Larssondigital artist: Digital Domain
Kim LeBranevisual effects: [hy*drau"lx] (as Kim Lebrane)
Sophie Leclercvisual effects producer
Kui Han Leedigital artist: Digital Domain
Sun Leevisual effects: [hy*drau"lx]
Eric D Legaredigital artist: Prime Focus (as Eric Legare)
Simon Legrandvfx td
Danny Leimodeler: Rhythm & Hues
Paul Lemeshkodigital artist: Soho VFX
Andrew Livisual effects art director
Mingzhi Linvisual effects: Weta Digital Ltd. (as Mingzhi Victor Lin)
Daniel Lindseyrigging supervisor: Rhythm & Hues Studios
Darren Littlevisual effects artist
Russell Lloyd IIvisual effects artist
Sophia Locompositing lead: Rhythm & Hues Studios
Thomas Sing Wai Lodigital modeler: weta digital
Ting Lodigital artist: Digital Domain
Jo Lockmanproduction support: Digital Domain
Derick Loodigital artist: Soho VFX
Jennifer Loughnanvisual effects: Weta Digital Ltd.
Kyle Lovrieneducator: Rhythm & Hues
Daniel Ludigital artist: Soho VFX (as Dan Lu)
Felix Lumodeler / texture artist: Hydraulx
Andreas Maaninkadigital modeller: Weta Digital
Daniel Macarinlighting td: Weta Digital
Frank Macfarlanevisual effects: Weta Digital Ltd.
Jonathan MacPhersondata wrangler (as Jonathan Macpherson)
Rahul Madanroto/prep artist: Rhythm & Hues
Allan Magledvisual effects supervisor: Soho VFX
Karey Maltzahnvisual effects producer: Rhythm & Hues Studios
Joe Mancewiczcharacter rigging supervisor
Vangala Manojmodeler: Rhythm & Hues Studios (as Manoj Vangala)
Josh Margoliesvisual effects editor: Rhythm & Hues Studios
Simon Marinofcompositor: Rhythm & Hues Studios
Lisa Marravisual effects plate producer
Brandon Martinlighter: Rhythm & Hues Studios
Shawn Masoncompositor: Rhythm & Hues Studios
David Masure-Boscovisual effects coordinator: Digital Domain
L. Patrick McCormacksenior manager: International Digital Productions
Jane M. McCurleyproduction technology coordinator: Rhythm & Hues
Steve McGeesenior compositor: Weta Digital Ltd.
Scott McGinleyprevis artist
John W. McInnispreviz artist
Richard McKenziewrangler: Weta Digital
Nigel McKissockvisual effects: Weta Digital Ltd. (as Nige McKissock)
Claire McLachlandigital artist: Prime Focus (as Claire Mclachlan)
Cory McMahoneffects artist: Rhythm & Hues Studios (as Cory Mc Mahon)
M. Gavin McMillanrigging supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Gavin McMillan)
Donal McMullanproduction engineer
Renton McNeillwrangler: Weta Digital
James McPhailartist: The Moving Picture Company
Michael Meaghervisual effects executive producer
James Meiklevisual effects: Weta Digital Ltd.
Daniel Mejiacompositor: Rhythm & Hues Studios (as Daniel Mejia Morales)
Michael Melchiorresequence lead: Digital Domain
Ronnie Menahemvisual effects artist: Weta Digital
Aziz Merchantdigital cleanup artist
Bob Mercierco-visual effects supervisor: Rhythm & Hues Studios
Jessica Millarlighting technical director: Weta Digital Ltd. (as Jessica Braun)
Douglas Millercompositor: Rhythm & Hues Studios
Steven Millervisual effects: [hy*drau"lx] (as Steve Miller)
Natt Mintrasaktechnical developer: Digital Domain
Toshiko Miuradigital artist: Soho VFX
Nicole Montemayorassistant visual effects coordinator
Hailey Mooredigital artist: Soho VFX
Eileen Moranexecutive producer: Weta Digital Ltd.
Ben Morgandigital compositor
Michael Morleydigital compositor
Simon Dean Morleyproduction engineer
Meg Morrismatch move supervisor: Rhythm & Hues Studios
Heather J. Morrisonassistant visual effects editor (as Heather Morrison)
Daniel Moydigital artist
Arwen Munrolayout department coordinator: Weta Digital
Gayle Munroproduction manager: Weta Digital Ltd.
Ben Myersdigital artist: Prime Focus
Leona Naidoovisual effects editor
Rishikesh Nandlaskarmodeler: Rhythm & Hues Studios
Daniel Naulineffects artist: Rhythm & Hues Studios (as Dan Naulin)
Brandon Nelsoncompositing lead: Rhythm & Hues Studios
Caesar Niculescueffects artist: Rhythm & Hues Studios (as Cezar Niculescu)
Wolfgang Niedermeiersenior camera technical director: Weta Digital
Jordan Nieuwlanddigital artist: Soho VFX
Ben Nightingaletexture artist/look dev: Weta Digital
Erik Nordbyvisual effects supervisor: The Moving Picture Company
Onesimus Nuernbergermatte painter: Rhythm & Hues Studios
Stephen Nulllighting lead: Rhythm & Hues Studios
Ciaran O'Connormatte painter: Soho VFX
Nick Oceandigital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Mike Ocobocdigital compositor: Digital Domain
James Oglelead digital modeler
Hideki Okanoeffects lead: Rhythm & Hues Studios
Dave Olivaresdigital artist: Soho VFX
Kevin Olsonpipeline: Rhythm & Hues Studios
James Orlikmotion editor: Giant Studios
Rob Ormondlayout technical director: Weta Digital
Julie Oroszexecutive producer: cis hollywood
Mihaela Orzeadigital supervisor: Soho VFX
Mark Osbornelighter: Rhythm & Hues Studios
Eugene Palusovisual effects: [hy*drau"lx]
Abhishek Pandianwrangler
Rachelle Paquincompositor: Rhythm & Hues Studios (as Rachelle Bisson-Montpetit)
John Paszkiewiczlighter: Rhythm & Hues Studios
Sanjit Patelsoftware engineer
Chris Paynevisual effects: [hy*drau"lx]
Chris Pemberdigital artist: Prime Focus
Seth Petersonlighter: Rhythm & Hues Studios
Ryan Pollreiszproduction and technical support: Rhythm & Hues Studios
John Polysonvisual effects editor: Hydraulx
Kelly Portvisual effects supervisor: Digital Domain
Tim Pounds-Cornishvisual effects production manager
James E. Pricevisual effects supervisor
Rakesh PusuluriBG prep: Rhythm & Hues Studios
Vamshi Ramasagaramroto/prep artist
Troy Ramseysenior paint artist: Weta Digital
Michael Ranallettaartist: The Moving Picture Company
Andres Rasconcompositor: Rhythm & Hues Studios
Reupal D. Rawalsenior visual effects supervisor
Jorge Razondigital artist: Soho VFX
Benjamin J. Reesingvisual effects assistant (as Benjamin Reesing)
Mark Richardsondigital compositor: Weta Digital
Colin Rileydigital artist: Soho VFX
Brian Ritzdigital artist: Prime Focus
Liz Robertsvisual effects producer: The Moving Picture Company
David Robinsondigital producer: Rhythm & Hues Studios
Jonathan Robinsoncompositor: Rhythm & Hues Studios
Patrick J. Rodriguezprevis artist: Proof, Inc.
Christopher Rogerslighting supervisor: Rhythm & Hues Studios
Karl Rogovinvisual effects: [hy*drau"lx]
Jacqueline Rosadoproduction and technical support: Rhythm & Hues Studios
Allen Roseeffects lead: Rhythm & Hues Studios
David Rosedigital artist: Prime Focus
Garry Runkevisual effects artist: Weta Digital
Brett Rutlandanimator: Rhythm & Hues Studios
George Saavedradigital artist: Digital Domain
Josh SaetaCG supervisor: Rhythm & Hues Studios
Diksha Sagarmatch mover: Rhythm & Hues Studios
Karim Sahaicompositor: Weta Digital
Ruben Salazardigital artist: Soho VFX
Joseph Jett Sallyvisual effects editor
Mayuresh Salunkesenior modeler: Rhythm & Hues
Christoph Salzmanndigital compositor: Weta Digital
Nancy Sandbergvisual effects: Digital Domain
Dan Santonilighter: Rhythm & Hues Studios
Tilak SaravananBG prep: Rhythm & Hues Studios
Michael Sarkisvisual effects artist: Weta Digital
Caterina Schiffersdigital compositor: Weta digital
Diana Seardigital artist: Digital Domain
László Sebõdigital artist: Prime Focus (as Laszlo Sebo)
Donna Segalcompositor: Rhythm & Hues Studios
Anselm Seherr-Thossdigital artist: Prime Focus (as Anslem Von Seherr)
Keith Sellerssenior compositor: Soho VFX
Seshaprasadhead of digital production: Rhythm & Hues India
Divyesh Shahmatch mover: Rhythm & Hues Studios
Siddharth ShahBG prep lead: Rhythm & Hues Studios
Rommel Shamoundigital artist: Soho VFX
Amy Shandit coordinator
Som Shankarsequence lead: Digital Domain
Glen Sharahsenior shader writer
Sam Sharplindigital modeler: Weta Digital
Carolyn Shelbydigital artist: Soho VFX
Mayumi Shimokawamatte painter: Rhythm & Hues Studios
Vishwanath ShirodkarBG prep: Rhythm & Hues Studios
Randal Shorevisual effects producer: Prime Focus
Bradley Sickmodeling supervisor: Rhythm & Hues Studios
Jarom Sidwellanimation coordinator
Bobby Silmandigital artist: Prime Focus
Fred Simonsoftware and technology: Rhythm & Hues Studios
Lulu J. Simonanimation layout supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Lulu Simon)
Matt Sinervisual effects editor
Arjun Singhrotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Sally Sladetechnical developer: Digital Domain
Craig Slageleducator: Rhythm & Hues
Blake Sloanproduction support: Digital Domain (as Blake G. Sloan)
Brian Smallwooddigital compositor: Digital Domain
Lori Smallwoodanimation technical director
Stephen Smartwrangler: Weta Digital
Bryan Smealllead compositor: Soho VFX
Brad Smithrender i/o administrator
Cameron Smithlead compositor: Weta Digital
R. Matt Smithdigital compositor: Digital Domain
Carlos Solorzanodigital production assistant: Rhythm & Hues Studios
Amy Spannerassistant visual effects coordinator
John C. Sparksvisual effects: hydraulx
Christopher Stanczakcompositor: Rhythm & Hues Studios (as Chris Stanczak)
Brett Stapleton-Frenchvisual effects: Weta Digital Ltd. (as Brett Dix)
Darryl Stawychnyvisual effects assistant
Timothy Steeletechnical animator: Rhythm & Hues Studios
Albrecht Steinmetzsenior camera technical director: Weta Digital
Frankie Stellatovfx artist
John Stevenson-Galvinsenior digital modeler: Weta Digital
Susan Stewartmatte painter: Prime Focus
Yuki Sugimotomatch mover: Rhythm & Hues Studios
Francois Sugnyvisual effects artist
Suryaji Suryavanshidigital compositor
Masaya Suzukisenior texture artist: Weta Digital
Ryan Swannocompositor: Rhythm & Hues Studios
Kristen Swansondigital artist: Digital Domain
Jonathan Swartzlighting technical director
Sarah Swickproduction manager: Soho VFX
Andre Taftpre-visualization artist
Charles Taitcompositor
Eric Tanglead creature technical director: Weta Digital
Hanzhi Tangsequence lead: Digital Domain
Rob Taskerdigital artist: Soho VFX
Ben Taylorrender i/o coordinator
Paul Taylorprevis artist: Pixomondo
Sandy Taylorproduction manager - camera department / production manager - camera dept
Kevin Tengansoftware and technology: Rhythm & Hues Studios
Anna Terekhovadigital artist: Prime Focus
Geeta Thaparmatch mover: Rhythm & Hues Studios
Nicholas Theisendigital imaging resources
Mark Theriaultdigital artist: Prime Focus
Joel Thompsonproduction support: Prime Focus
Lindsay Thompsonanimator
Daniel Throndigital artist: Digital Domain
Yogendra Tonkesenior texture painter
Huan Tranlighter: Rhythm & Hues Studios
Phi Trandigital artist: Prime Focus
Tong Trandigital artist: Prime Focus
Diego Trazzitechnical director: Weta Digital
Parikshit Tyagipaint artist
Brent Tylerpre-visualisation artist
Yuki Uehararotoscope artist
Arati Ullalmodeler: Rhythm & Hues Studios
Anuj Upadhyaydigital compositor
Sourabh Uppaltexture painter: Rhythm & Hues Studios
Felix E. Urquizavisual effects: [hy*drau"lx] (as Felix Urquiza)
Justin van der Lekdigital artist: Digital Domain (as Justin Van Der Lek)
Nick Vargatexture artist: MPC
Dileep Varmaproduction and technical support: Rhythm & Hues Studios
Alexander Veghprevis supervisor: Proof, Inc.
Rickey Vermadigital artist: Soho VFX
Dmitry Vinnikdigital artist: Prime Focus
Parikh Vishallook dev artist
Eriks Vitolinsanimator: Rhythm & Hues Studios
Scott Vosburycompositor: Rhythm & Hues Studios
Kendrick Wallacevisual effects producer
Shawn Wallbridgesystems administrator
Sean Wallitschcompositor: Rhythm & Hues Studios
Brian Walterseffects artist: Rhythm & Hues Studios
Erika Wangberg Burtonsenior staff: Rhythm & Hues Studios
Nye Warburtonprevisualization artist: Proof, Inc.
Robert Warddigital artist: Prime Focus (as Rob Ward)
Jun Watanabeeffects artist: Rhythm & Hues Studios
Matt Welfordcompositing supervisor: The Moving Picture Company (as Matthew Welford)
Chris Wellsvisual effects: [hy*drau"lx]
Blair Werschlerdigital artist: Prime Focus
Bill Westenhofervisual effects supervisor: Rhythm & Hues Studios
Bethany Wilksendigital production manager: Digital Domain
Chris 'Willie' Williamspre-vis artist
Guy Williamsvisual effects supervisor: Weta Digital Ltd.
Erik Winquistcompositing supervisor: Weta Digital Ltd.
Derek Winslowmatte painter
Andrew Wintersdigital artist: Soho VFX
Paul Wojdylodigital artist: Soho VFX
Steven D. Wolffvisual effects: [hy*drau"lx] (as Steve Wolff)
Roger Wongcreature technical director: weta digital
Sunny Wongdigital artist: Soho VFX
Annette Wullemsbidding producer: Weta Digital Ltd.
Piotr Fox Wysockisenior texture artist
Yuji Yagasakilighter: Hydraulx
Kent Yoshidaanimator: Rhythm & Hues Studios
Mark Youngtexture artist
Marvyn Youngvisual effects producer: Weta Digital Ltd.
Sagar Zademodeling technical director
Anthony Zalinkaeffects artist: Rhythm & Hues Studios
Oliver Zangenbergprevis artist: Pixomondo
Tristan Zerafacompositor
Kai Zhangdigital artist: Soho VFX
Steve Ziolkowskianimator: Rhythm & Hues Studios
Seb Abantereference photographer: Weta Digital (uncredited)
Sebastian Greeselighting artist: Hydraulx (uncredited)
Amanda Hamptonsoftware engineer (uncredited)
Todd Isroelitvisual effects executive: Fox (uncredited)
Sandhya Jadhavvisual effects artist (uncredited)
Reilly Lohrtexture painter: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Matt Muellersenior reference photographer (uncredited)
Patrick Thomas O'Rourkevisual effects production assistant (uncredited)
Srinivas Sreekantansoftware and technology: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Christian Vogtexecutive producer: Pixomondo (uncredited)

Kaskaderzy/Dublerzy:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
Joey Anayastunts
Greg Anthonystunts
Sala Bakerstunts
Nickolas Baricstunt performer
Curt Bonnstunt performer
Rob 'Sluggo' Boycestunts
Ben Hernandez Braystunt coordinator (as Ben Bray)
Ryan Carnahanstunts
Uros Certicstunt double (as Uki Certic) / stunt performer (as Uki Certic)
Nesta Chapmanstunt performer
Brent Connollystunt performer
Mike Cookstunts
Garvin Crossstunt double
Esteban Cuetostunts
Christian Deansstunts
Thomas Dewierstunts (as Thomas DeWier)
Joe Doserrostunt player
Chuck Duffystunts
Dave Dunawaystunt rigger
Richard Epperstunts
Eddie J. Fernandezstunts (as Eddie Fernandez)
Bruce Fontainestunts
Rob Fournierstunt performer: helicopters
Mark Gintherstunts
Lars Grantstunts
Kory Grimstunt double
Leif Havdalestunt double: Lynch
Robert Hayleystunts
Toby Holguinstunts
Jeff Hottesafety diver
David Hugghinsstunts
Richard Jollymorestunt performer
Brett A. Jonesstunts (as Brett Jones)
Steve Kiziakstunts
Andrew Kucharskistunt performer
Bob Kursarstunt performer
Nito Lariozastunts
Jalil Jay Lynchstunts double: quinton rampage
Brian Machleitstunt double: Sharlto Copley
Gerald McRaneystunt double
Ken Morenostunts
Joe Ordazstunts
Peggy Perestunts (as Peggy North)
Eddie Perezstunts
Dan Redfordstunt performer
Thomas Rosales Jr.stunts (as Thomas Rosales)
Gilbert Rosalesstunts
Raymond Sammelstunt performer
John Sampsonstunt performer
Tina Sen Gordonstunts (as Tina Sen)
Ray Sieglestunts
Grant Smithstunts
Sylvesta Stuartstunts
Frank Torresstunt coordinator
Mark Vanselowstunt double: Liam Neeson
Jose L. Vasquezstunts (as Jose Luis Vasquez)
Brennan Walstromstunt performer
Kye Walstromstunt performer
Owen Walstromstunt coordinator
Marie Weststunts
Iraqi Mint Workerstunt performer
Eddie Yansickstunts
Fraser Aitchesonstunts (uncredited)
Ed Andersstunt driver (uncredited)
Charles Andrestunts (uncredited)
Brett Armstrongstunt performer (uncredited)
Maja Arostunt performer (uncredited)
Jason Bellstunt performer (uncredited)
Krista Bellstunts (uncredited)
Guy Bewsstunt driver (uncredited)
Celia Bondstunt performer (uncredited)
Damien Braystunts (uncredited)
Keenen Braystunts (uncredited)
Gavin Buhrstunt driver (uncredited) / stunts (uncredited)
Jason Calderstunt performer (uncredited)
Kirk Caouettestunts (uncredited)
Clint Carletonstunt double: Murdock (uncredited)
Mike Carpenterstunt double: liam neeson (uncredited)
Mark Chinstunts (uncredited)
Jocelyn Clarkestunt performer (uncredited)
Lloyd Cunninghamstunt performer (uncredited)
James Embreestunt performer (uncredited)
Ryan Ennisstunt driver (uncredited)
Victor Favrinstunt performer (uncredited)
Rob Fournierstunt performer: Helicopter Machine Gunner (uncredited)
Rikki Gagnestunt performer (uncredited)
Monique Gandertonstunt performer (uncredited)
Lani Gelerastunts (uncredited)
Lance Gibsonstunt performer (uncredited)
Jimmy Hartutility stunts (uncredited)
David Haysomstunts (uncredited)
David Hooperstunt performer (uncredited)
Kathy Hubblestunts (uncredited)
Charles Jarmanstunts (uncredited)
Richard Jollymorestunts (uncredited)
Andrea Kinskystunts (uncredited)
Larry Lamstunts (uncredited)
Cody Laudanstunt double: Bradley Cooper (uncredited)
Paul Lazenbystunt performer (uncredited)
Jaeson Leestunt performer (uncredited)
Vernon Lewisstunt double: Quinton "Rampage" Jackson (uncredited)
David MacDonaldstunt driver (uncredited)
Kit Malletstunt double: General Morrison (uncredited)
Alexander Mandrastunts (uncredited)
Tom McComasstunts (uncredited)
Kirk McMeekanstunts (uncredited)
Steven McMichaelstunt performer (uncredited)
Atlin Mitchellstunt double: Jessica Biel (uncredited)
Gaston Morrisonstunt double: Quinton "Rampage" Jackson (uncredited)
Crystal Mudrystunt performer (uncredited)
Vince Murdoccostunt performer (uncredited)
Scott Nicholsonstunt performer (uncredited)
Efosa Otuomagiestunt double: Quinton "Rampage" Jackson (uncredited)
Louis Paquettestunt performer (uncredited)
Darryl Quonstunts (uncredited)
James Ralphstunts (uncredited)
Matt Reimerstunts (uncredited)
Dan Rizzutostunt performer (uncredited)
Jimmy N. Robertsstunts (uncredited)
John Rossstunt performer (uncredited)
Patrick Sabonguistunt performer (uncredited)
Jeff Sancastunt driver (uncredited)
Darryl Scheelarutility stunts (uncredited)
Hugo Steelestunt performer (uncredited)
Heath Stevensonstunt double: Bradley Cooper (uncredited)
John Stoneham Jr.stunt performer (uncredited)
Rorelee Tiostunt performer (uncredited)
Ty Trandstunt rigger (uncredited)
Brad Turnerstunt double: Liam Neeson (uncredited)
Sabine Varnesstunt performer (uncredited)
Chris Webbstunts (uncredited)
J.C. Williamsstunt performer (uncredited)
Shaun Wilsonstunt performer (uncredited)
Rob Wiltonstunt driver (uncredited)
Vaia Zaganasstunt performer (uncredited) / stunts (uncredited)

Obluga Techniczna:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
Kelly Andersonrigging grip
Stephen Arnottrigging grip
Dan Axelectrician
Brent Barrettvideo playback operator: second unit
Klemens Beckercamera operator: "a" camera
Justin Bergler2nd ac: 2nd unit
Dane Bjernoaerial camera technician
Larry Blanforddirector of photography: second unit
Jacob Bondlighting technician
Bruce Borlandlamp operator (as Bruce N. Borland)
Brian Boumatechnician: Scorpio / technocrane operator
Brian Brooktechnician: Scorpio
Alex Bunincrane operator
Terry Calhounrigging best boy
Andrew Capicikcamera loader (as Andy Capicik)
Jonathan Chapman2nd unit lamp operator
Kelly Clearchief lighting technician: additional photography
Matt Codringtoncompany grip
Reid Cohoondolly grip: "b" camera
Eldon Coneyset electrician (as Eldon Ross Coney)
Chris Covetechnician: Libra
David Cronecamera operator: "b" camera
Douglas Curranstill photographer
Jonathan Cushinglighting technician: re-shoots
Tony Cutronodirector of photography: miniature unit
Sean Davisbest boy rigging electric
Milo de Villierslamp operator: second unit
Virgile Deangrip: second unit
Geoffrey James Dixonrigging electrician
Shane Dobielamp operator
Cameron Drinkleplayback operator
Doug Edevideo playback operator: second unit
Spencer Enniscamera trainee
Jordan Ewancamera trainee: second unit
Trevor Fastlamp operator
Chad Fergusoncompany grip
Dan Fraserlighting technician
Niall Fraserbest boy electric: second unit
Josh Frizsecond assistant camera: "b" camera, additional photography
Amie Gibbinssecond assistant camera: "c" camera
Oliver Gläserlighting technician
Peter Grafaerial camera technician: Eclipse
Spiro Grantsecond assistant camera: "b" camera, second unit
Tyler Guentherrigging grip
Stuart Haggertygaffer: second unit
Jeff Halllamp operator
Rodrigue Hamiltonlamp operator (as Rod Hamilton)
Justin Hanikaelectrician / lamp operator
David Harrislamp operator: second unit
Christopher Harveyrigger
Jeff Harveybest boy rigging electric
Leigh Jenkinssecond assistant camera: "b" camera
Sean Jobincompany grip
Justin Johnsvideo playback operator: second unit
Jordan Johnsonlamp operator
Ryan Ketchumlamp operator / rigging electrician
Jan Klompjecamera trainee: second unit (as Jan Klompse)
Dmytro Kolesnyklighting technician
Alex Kucheracompany grip: second unit
Brian A. Kucheracompany grip: second unit (as Brian Kuchera)
John Kucherakey grip: second unit
David Kurversdigital imaging technician
Phillipe Lacroixlamp operator (as Phillippe Lacroix)
Jamie Lagerhausenkey grip: additional photography
Bernard Lallyballoon technician
Steve Larsencompany grip: second unit
Ian R.C. Levinesecond assistant camera: "c" camera 2nd Unit
Dana Lindahlcompany rigging grip
Justin Lostuttergrip: re-shoots
Steve Machancompany grip
Rob MacKenzielightboard operator
Stephen Maiercamera operator: 2nd unit
George Majorosfirst assistant camera: "c" camera
John Marilley-Bodnerlamp operator (as John Bodner)
Brad Dirk Martinassistant camera
Paul Martinslamp operator: second unit
Álex Martínezsecond assistant camera: "a" camera, second unit (as Alex Martinez)
Sarah Mathercamera loader: second unit
Taylor Mathesonfirst assistant camera: "a" camera, second unit
Paul Matsallalamp operator
Paul Stoker Maynerigging electrician
Peter McAdamsbest boy grip: los angeles
David McClunglighting technician
Kevin McGillextra cameraman
David McIntoshkey rigging grip
Nicholas McKenziedaily first assistant camera: second unit
David McKnightvideo assist
Andy McLeodlamp operator
James McMurachybest boy electric
Tasos Mentzelopoulosdigital imaging technician / digital imaging technician: second unit
Shawn Milstedlamp operator: second unit
Greg Miltonlamp operator
Dan Morrisonsecond assistant camera: "a" camera
Larry Nielsenfirst assistant camera: "b" camera (as Larry Nielson)
Joern Christian Novotnylighting technician
Steve O'Hallearnbest boy grip: additional photography
Sean Oxenburyrigging gaffer
Wil Parrottcompany grip: second unit (as Will Parrott)
Phil Pastuhovaerial director of photography
Dylan Paulballoon light technician
Andrew Pellylamp operator
Joe Peterslamp operator
Robert Petrinultimate arm technician
Vince Phillipscompany grip: second unit
Michael Pottsvideo playback operator: second unit
Dana Powerslamp operator: second unit (as Dana Wutzke)
Sylvia Pranaitislead man set up
Douglas Prusstechnician: Scorpio (as Douglas B. Pruss)
Don Quinncompany rigging grip (as Donald Quinn)
Robert Redfordgenerator operator: second unit
Craig Riley Jr.rigging grip
Christian Rousseaulamp operator
Robin Saybest boy rigging grip
Christian Schauzlighting technician
Jeff Schwingenschoegllamp operator (as Jeff Schwingenschloegl)
Ian Seabrooktime lapse director of photography
Leon Serginsoncompany grip
Steve Sherlockbest boy grip: second unit
Brian Sicottegrip
Steve Smithkey grip
Adrienne Solequipment coordinator: grip/lighting
Patrick Stepienfirst assistant camera: "a" camera
Gary Stockportcompany rigging grip
James L. Strathdeetechnician: Satellite (as Jim Strathdee)
Jay 'Sully' Sullivandolly grip: second unit (as Jay Sullivan)
Gordon Taitcompany grip: second unit (as Gord Tait)
Mike Tanasseesecond assistant camera: second unit
John Taylorcompany rigging grip
David Tickellgaffer
Rod Tieglerbest boy rigging grip (as Rod Tigler-Wybrandi)
Kris Tobiassonbest boy rigging electric
Gordon VanHumbeckcompany rigging grip (as Gordon Van Humbeck)
Scott Wallacevideo playback operator
Pat Wallercompany grip
Nick Watsonfirst assistant camera: "b" camera, second unit
Thomas E. Watsongenerator operator (as Tom Watson)
Jason Weirlighting technician: Second Unit
Lance Whitevideo playback operator: second unit
Peter Wilkecamera operator: second unit / steadicam operator: second unit
Gary J. Williamssecond grip
James Williamslibra head technician (as James J. Williams) / technician: Libra (as James J. Williams)
Robert Wolinskicompany rigging grip
Darin Wongdolly grip: "a" camera
James Wongvideo assist
Jayden Yorktechnician: Libra
Kurt Zelmerbest boy rigging electric (as Kurt E. Zelmer)

Animacje:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
Regina Cachuelaanimation technical director
Juani Guiraldesanimator / animator: Weta digital
Jeremy Hollobontechnical director: Weta Digital
Mike Jahnkeanimator
Bradley McLaughlincharacter animator
Andrew Parkanimator
Jarom Sidwellanimation coordinator
Steve Ziolkowskianimator

Casting:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
Deborah Aquilacasting: U.S.
Heike Brandstattercasting: Canada
Andrea Brownextras casting
Sara Brownextras casting assistant
Alexa L. Fogelcasting: New York
Christine Kromercasting: New York
Coreen Mayrscasting: Canada
Caitlin McKennavoice casting (as Caitlin McKenna-Wilkinson)
Amy Nygaardcasting assistant: Canada
Laura Obenauscasting assistant
Melissa Tangcasting associate: U.S.
Tricia Woodcasting: U.S.
Lisa Zagoriacasting associate: U.S.
Christian Kaplanexecutive in charge of casting (uncredited)

Logistyka Miejsc:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
Paul Giordanoassistant location manager
Ann Goobielocation manager
Joel Hurleylocation scout
Peter Klassenassistant location manager (as Peter J. Klassen)
Christian McWilliamslocation manager
Shawn Swankytrainee assistant location manager
David Scott Thomsonassistant location manager (as Dave Thompson)
Jack Veldhuisassistant location manager: second unit
Ed Waltersproduction assistant: location
Robbie Goldsteinlocation manager (uncredited)

Transport:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
John Armstrongpicture car consultant
Mike Behuniakmechanic
John Buschtransportation co-captain
Maureen Cainetransportation coordinator assistant
Dean Capsticktransportation captain
Stephen Carrpersonal driver
Myleen Chapintransportation dispatcher
Tracy John Domichmechanic
Sam Ellsworthmechanic
Kelsey Evanspicture car assistant
Andy Gilmoremechanic
Chuck Greigdriver: 2nd unit
Greg Hamiltontransport co-captain: second unit
David Holmtransportation coordinator
Ameet Laimechanic (as Ameet Lal)
David MacDonaldcamera car driver
Roger A. Maratransport captain: second unit
Dave Millerdriver: cast
Michael Milnetechnician: military (as Mike Milne)
Andrew O'Braystar trailers
Neil Pattenlead mechanic
Rick Rasmussenpicture car coordinator
Ryan Rasmussenmechanic shop labourer / transportation: labourer
Dale Tarrantmechanic
Tana Tochertransportation
Rob Vreugdetransport coordinator: second unit
Larry Yampolskydriver: special equipment
Mark Hoeppnerset dec. driver (uncredited)

Muzyka:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
David Bifanoscore coordinator
Sandy DeCrescentscore contractor
Mark Deniscomposer: Trailer Music
Greg Dennenscoring stage manager
George Doeringmusician
James Findlayscore production assistant
Matt Frankomusic preparation
Mark Grahamhead of music preparation
Lisa Jaimemusic editor
Kenneth Karmansupervising music editor
Tim Laubermusic recordist
Larry Mahscoring digital recordist
Veigar Margeirssoncomposer: Trailer Music
Jeannie Lee Marksmusic editor
Rebecca MorellatoMusic Production Exec
Adam Olmstedscoring digital recordist
Victor Pesaventomusic preparation
Peter Rotterscore contractor
Dennis S. Sandsscore mixer (as Dennis Sands) / score recordist (as Dennis Sands)
Alan Silvestriscore conductor / score orchestrator
Denis St. Amandmusic engineer
Tom Steelscoring stage manager
John Ashton Thomasscore orchestrator
Danielle Diegomusic executive (uncredited)
Conrad Popeorchestrator (uncredited)
Steven L. Smithmusic preparation (uncredited)

Edycja Materiałów:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
Gary Burrittnegative manager
Jason Dalefirst assistant editor: Canada
Liza D. Espinasassistant editor
Eileen Godoydigital intermediate project manager: EFilm
Rob Granteditorial production assistant
Matt Hullassistant digital intermediate producer
Élodie Ichtercolorist assist: Efilm
Curtis Lindersmithdigital conform editor: EFilm
Yvan Lucasdigital film colorist
Tim Maxwelldigital transfer
Stephanie Meyerinkdailies coordinator
Harry Mullerlab color timer
Tom Reisersecond colorist: Efilm
Alain J. Romiassistant editor
Thor Rooscolorist: dailies
Shae Salmonassistant editor: Canada
Dave Wilkinsoncolorist: dailies
Calvin Wimmerfirst assistant editor
Harley Wolitzkyeditorial production assistant
Kyle Cunninghamexecutive sales assistant: Technicolor Creative Services Vancouver (uncredited)
Angela Gerardopost-production coordinator (uncredited)
Scott Jacobsassistant editor (uncredited)
Andrea Kistlerpost-production assistant (uncredited)

Garderoba:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
Javier Arrietamilitary costumer
Leigh Bellcostumer
Carolyn Bentleycostumer
Dan Bronsoncostume supervisor
Leslie Cairnssewer: contract
Phuong Chaucostume breakdown artist
Dawn Climieset supervisor (as Dawn Leigh Climie)
Luisa Dalmagrocostume buyer (as Luisa Dal Magro)
Karen Durrantkey breakdown artist
Ann Foleyassistant costume designer
Alison Fraserassistant costume designer
Jennifer Grossmancostume coordinator
Silke Guglielmoset costumer: second unit
Lise Hachecostume set supervisor: second unit
Nancy Jonescostumer: prep
Alissa Kennedytruck costumer: second unit (as Ali Kennedy)
Lana S. Krausecostumer: prep (as Lana Krause)
Leonard Logsdailtailor
Cathie Manncostumer: prep
Kieu Nguyenkey costume cutter
Marco Pimentacostumer (as Marco Daxton)
Paula Plachyextras costume coordinator
Nu Quanseamstress
Jo Rileycostumer: prep
Cassiopeia Smithcostume assistant
Lauren M. Walkertruck costumer

Pozostała Ekipa:

OsobaFunkcja
OsobaFunkcja
Dustin Lee Abramproduction assistant (as Dustin Lee Abrams)
Mike Aichholzsecond assistant accountant
Alexa Aldenscript supervisor (additional script supervisor)
Jackie Andradechef
Irene Astlepayroll accountant
Amal Baggarassistant: Ridley Scott
John Balfourbackground coordinator / technical advisor
Ildiko Barrittcraft service assistant / first aid assistant
Michael Bendnerbackground coordinator
Joao Paulo Bertolproduction assistant: assistant director (as Joao Paulo E. Bertol)
Ariana Biagioffice production assistant
Kristina Bjorgeclerk
Stuart Blackiepre-production assistant
Tom Blackledgepersonal trainer: Quinton Jackson
Graham Blacklockcraft service: second unit / first aid: second unit
Jacque Blackstoneprojectionist (as Jacques Blackstone)
Theodore Bocolasproduction assistant
Ramona Braganzaadditional trainer
Susannah Brengelaccountant: pre-production
Leah Buchananclerk
Kimberly Buckhamfirst assistant production coordinator
Karen Bushnellproduction assistant
Andrew Buziakpayroll accountant
Benjamin Cairnsassistant director production assistant: second unit
Charlene Callihoofirst assistant accountant: Canada
Hélène Cardonaadr loop group
Leah Carnahanassistant: Jules Daly
Simon Carrigan1st Assistant Coordinator
Jason Charnickhome video special features post production supervisor
Bobbie Clarkassistant chef: second unit
Elissa Cohnoffice production assistant: additional photography
Lisanne Collettassistant chef: second unit
Ashley Conradpersonal trainer: Bradley Cooper
Kyle Cornellproduction assistant
Michael Cosciaassistant production coordinator: additional photography
Jason Crosbymarine coordinator
Peter Cummingsclearance/product placement coordinator
Jacqueline Dallamoreclerk
Franco Debiasesecurity co-captain
Jason Delesalleproduction assistant
James D. Deveradr loop group
Mike Doironproduction assistant
Paul Donnellontitle sequence designer
Chuck Duffystand-in
Michelene Dulacassistant chef: second unit
Yoleine Dumarsaisassistant: Jules Daly
Kelsey Evansproduction assistant
Kathy Eyre Candiagosecond assistant accountant
D.R. Farquharsonproject manager: Deluxe Digital Cinema
Helena Flegerproduction assistant
Kelsey Fondaproduction assistant
Steven Forsterchef: second unit (as Steve Forster)
Rob Fournierarmourer / firearms / weapons coordinator
Byron Fudgeproduction secretary
Marc C. Geschwindextras coordinator
Selena Gingerpayroll accountant
Synnove Godesethassistant: Ross Fanger (as Synnöve Godeseth)
Lukasz Gosekproduction assistant
Steve Grayhelicopter pilot
Lucie Guestassistant: Bradley Cooper
Florian Halbedlproduction assistant
Stephanie Hamiltonproduction assistant
Greg Hansoncamel wrangler
Cyrano Hardyproduction assistant
Steven Hearnproduction assistant: second unit
Michael Hendricksonproduction executive: Fox
Mark D. Houstonpetty cash accountant
Paul Huntextras craft service / extras first aid
Jon Johnsonassistant armorer
Chris Kernermiscellaneous crew
Brynn Kinneebackground coordinator
Chris Kuhlassistant: Mr. Saeta, pre-production
Scott Kukurudzproduction assistant
Susan Lambiescript supervisor
Nathan Larsenproduction assistant
Christian Laubproduction assistant
Justin Lauzonproduction assistant
David Leeassistant chef
Darron Leiren-Youngassistant production coordinator: travel
Marc Leveilleproduction assistant
Denise Linassistant: Quinton Jackson
Laura Livingstoneproduction coordinator: second unit
Shaun Mageerigging: grip
Brad Dirk Martinset production assistant
Emely Martinproduction assistant
Paul Mauricemilitary advisor
Sam Mayproduction assistant
Tiffany McFarlaneclerk
M. Gavin McMillanmotion capture performer
Barbara Mercerfirst assistant accountant
Nina Meretteassistant chef
Tim Monichdialect coach
Tom Moranassistant: Tony Scott
Barry Murphyproduction assistant
Evan Nicholasassistant: Joe Carnahan
Joseph Nichollsextras wrangler
Andrew Niiranenproduction assistant
Jena Niquidetproduction coordinator (as Jena Niquidet Western)
Frédéric Northaerial coordinator (as Fred North)
David Z. Obadiahtitle design producer
Resho Ollekchef
Art Olmosproduction assistant
Dana Olsonproduction assistant: second unit
Jonathan Oslandstudio rigging lead
Perry Palmersecurity
Simona Pandeleproduction assistant
Jane Pearsonsecond assistant accountant
Jaime Peterspayroll accountant
Korey Petrieproduction assistant
Karen Pidgurskiunit publicist
Leverne Pipercraft service assistant (as Leverna Piper) / first aid assistant (as Leverna Piper)
Jess Plattdialect coach
Reginald Dale Portersecurity captain: second unit (as Reg Porter)
Josh Prattproduction assistant
Candice Preddyassistant: Bradley Cooper
Orion Proutassistant: Alex Young
Sylvia Pykeassistant: Iain Smith
Brent Radfordset armorer
Steve Ramsbottomadditional trainer
Lindsay Ratowskyassistant: Jessica Biel
Torre Reamespersonal trainer: Quinton Jackson
Kirk Renardproduction assistant
Christina Riceassistant: Liam Neeson
Marijke Richmanproduction assistant: second unit
Jarod Ridgeassistant marine coordinator
Steven Robbinsassistant: Tony Scott (as Steve Robbins)
Daniel Rochaassistant chef
Temple Rohl-Burdekinproduction assistant
Stephanie Rosselscript supervisor: second unit
Tammy Saitocraft service / first aid
John Sampsonmilitary action advisor
Mary Sandfordproduction assistant
Mike Sandykecraft service assistant: second unit / first aid assistant: second unit
Shawn Seifertboat wrangler
Ingrid Seversonassistant chef: second unit
Mark Soderbergproduction assistant
Adrienne Solequipment coordinator
Isis Souzaproduction assistant (as Isis Oliveira)
Ryan Steacyarmorer
Karen Stermschegproduction assistant
Hans Syristesecurity
Ramona Sánchez-Waggonerproduction accountant (as Ramona Sanchez)
Shane Tannyproduction assistant
Brandon Lee Tenneyproduction assistant
Trudi Thorwaldsonsecond assistant accountant
Matthew Tingeyproduction assistant
Wayne Toewsproduction assistant: second unit
Gladys Tongcomputer playback
Kelli Turnerparamedic
Alberto Urreasecurity (as J.Alberto Urrea)
Michael Vasquezfirst assistant accountant: U.S.
Ric Walkingtonarmourer
Ronnie Wallisproduction staff
Fleur Westernproduction secretary (as Fleur McGeoch)
Geoff Whiteproduction assistant
Crystal Wilsonextras wrangler
Mike Witheringtonset security
Darcy Woodleyanimal trainer
Dylan Gray Woodleyanimal trainer
Steve Woodleyanimal coordinator - head trainer / animal wrangler
Steve Wrightassistant aerial coordinator
Richard Wynnyksecurity coordinator
Sareh Yeghiazarianproduction assistant: additional photography
Maureen Youngextras craft service / extras first aid
Mark Adam Zeifmanstand-in
Rachel Zieglerchef
Tyler Atkinsondigital distribution (uncredited)
Jerome Butlerdialect coach (uncredited)
Charlotte Schaefferadditional set production assistant (uncredited)
Mark J. Woodsclearance supervisor (uncredited)

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
    *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
    *dodawać je do ulubionych
    *polecać innym czytelnikom
    *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
    *listować pozycje, które posiadasz
    *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
    Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!