Egzorcysta

Zwiastun:

Opis:

Power Metal Warrior

Co raz więcej filmów o demonach, opętaniach, egzorcyzmach, złych mocach i w taki sposób twórcy horrorów chcą przerazić fanów gatunku horror. Gdy się przyjrzymy współczesnym horrorom to można zauważyć, że na topie są właśnie opętania, walka z demonami. Wystarczy spojrzeć na „Obecność", „Kronika Opętania" czy też nawet remake'a „Martwego Zła". Jednak nie można zachwycać się nowościami i wszelkimi innymi nowinkami technicznymi, zachwycać się którymś z rzędu filmem o opętaniu nie znając takiej klasyki jak „Egzorcysta". Jeden z najlepszych filmów o tej tematyce i to jest klasyka sama w sobie. O tym filmie można mówić, jako jednym z tych, który przyczynił się do narodzin horrorów o tematyce opętania.

 

Film pojawił się w 1973 roku i wiadome jest to że nie znajdziemy tutaj żadnych sztucznych komputerowych efektów, a mimo jest na czym zawiesić oko i jest kilka scen, które pozwalają przyciągnąć uwagę swoim wykonaniem i pomysłowością. Jednak owe triki to nie jedyny pozytywny aspekt tego filmu. Wyraźni bohaterowie, którzy sprawiają że owa historia staje się nam bliższa, bardziej realna. Co więcej sprawia, że od samego początku można współczuć ciężkiemu życiu młodego księdza Damiena (Jason Miller), który przeżywa swoje własne piekło z powodowane obwinianiem się za śmierć matki w samotności. Ta postać jest tutaj pierwsza planowa moim zdaniem i łączy świat metafizyczny z prawdziwymi problemami ludzkimi, które każdego mogą nękać. Damian wzbudza skrajne emocje i widz z czasem współczuje mu, a przecież nie on jest tutaj ofiarą. Mamy bowiem opętaną przez złego ducha Regan. Kiedy lekarze jej nie pomagają ani żadne inne medyczne zabiegi, matka owej córki decyduje się na egzorcyzm. Tutaj pojawia się również inna ważna postać, a mianowicie ojciec Marrin (Maxon Von Sydow) – mądry, doświadczony egzorcysta, który daje wsparcie Damienowi, jest jego mentorem i światłem w mroku. Czy dwaj księża po radzą sobie z przebiegłym demonem? Czy jest to typowa historia grozy? Jasne pojawiają się elementy grozy, rekwizyty przyprawiające o dreszcze, ale czy na pewno można mówić o typowym horrorze? Z pewnością nie, pojawia się tutaj nieco groteski i sporo dramatu, zwłaszcza jeśli chodzi o wątki związane z młodym Damianem. To nadaje całości oryginalnego charakteru i wyróżnia na tle innych produkcji. Co więcej można nieco przyjrzeć się jak wygląda procedura przeprowadzenia egzorcyzmu. Nie jest to taki łatwi proces, który można odprawić w pośpiechu. Tutaj trzeba cierpliwości i modlitwy. Choć najciekawsze sceny nakręcono w pokoju, to i tak można poczuć dreszczyk emocji. Można na film spojrzeć jako film grozy, ale też dramat, który ukazuje walkę matki o swoje dziecko, walkę księdza ze swoimi słabościami i winą, w której się pogrążył.

 

Ciekawa historia, element grozy współgrający z dramatem, dobre aktorstwo, wyraźne, zapadające w pamięci postacie, ciekawe przedstawienie i przybliżenie owej tematyki związanej z egzorcyzmami i ciekawie przedstawienie walki dobra ze złem, księży – posłańców Jezusa Chrystusa z szatanem. Egzorcysta to klasyka przez duże K, które każdy fan tego gatunku powinien znać i nie tylko dlatego, że film zebrał dwa Oscary (za dźwięk i scenariusz). Sukces tego filmu przyczynił się nie tylko do zdobycia nagród, do rozwoju gatunku, ale też otworzył furkę do powstania kolejnych części tej serii. Każdy fan kina grozy powinien znać ten film.

 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Egzorcysta

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial