Bez Odwrotu

Zwiastun:

Opis:

Power Metal Warrior

Pierwszy znaczący film Jean Claude Van Damme? I nie mówię tutaj o „Krwawym Sporcie" czy „Kickbokserze". Jeden z tych filmów, gdzie zagrał czarny charakter? Film, który przyniósł mu rozgłos choć, nie zagrał głównej roli?

 

Tym filmem oczywiście jest „Bez Odwrotu" który ukazał się w roku 1986, a więc w okresie kiedy to były wypożyczalnie i czasy kaset VHS, czasy kiedy to popularne było kino kopane. Kino, gdzie główną rolę odgrywa akcja zgotowana przez specjalistów w sztukach walki i jeśli ktoś wychował się na kasetach VHS i filmach z tamtego okresu na pewno nie raz zetknął się z tym gatunkiem filmu, w którym nie mały sukces odniósł Van Damme. Jest to film z tej kategorii, gdzie fabuła jest prosta, przewidywalna i taka mało wciągająca, lecz w tamtym okresie, gdzie rynek był zdominowany przez kino klasy b, albo jeszcze niższej była szansa na zdobycie sławy jak choćby Van Damme. Oczywiście „Bez Odwrotu" nie był wyjątkiem, bo jest to film prosty pod względem fabularnym jak i akcji. Jeśli ktoś lubi filmu pokroju „Karate Kid" to polubi też i ten film, gdzie jest coś z kina rodzinnego, jak i typowego kopanego. Historia jest tutaj nadzwyczaj banalna: Jason Stillwell (w którego wcielił się Kurt McKinney), który wraz z Ojcem przeprowadza się Seattle, po tym jak ludzie z mafii próbowali przejąć szkołę karate, którą prowadził ojciec głównego bohatera. To właśnie tam w Los Angels dochodzi do starcia ojca z ludźmi z mafii, przy czym najgroźniejszy z nich Ivan (Jean-Claude Van Damme) doprowadza do kontuzji Ojca oraz pobicia młodego Jasona, który jest fanem Bruce'a Lee i to do niego( jego ducha) chłopiec zwraca się o prośbę, o wyszkolenie i podjęcia walki z mafią, która chce przejąć szkołę karate w Seattle za sprawą organizowanego Turnieju karate. Czy młody Jason pokona niezwyciężonego Ivana? Cała sfera techniczna, reżyseria nie powalają, podobnie jak i aktorstwo, w głowie zapada oczywiście nie kto inny jak sam Van Damme, który gra bardzo ciekawą postać, taką agresywną, bezlitosną, taką nieco bez uczuć. Jego spojrzenie jest chłodne i przeszywające. Nie chciałoby się spotkać takiego osobnika na ulicy. Właśnie o to chodziło i Van Damme zaprezentował się znakomicie jako czarny charakter. Choć większy popis aktorski jako czarny charakter pokazał w ostatnich filmach i mam tutaj na myśli „Enemies Closer" czy „The Expandables 2". Jest to film, który pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa i wtedy był dobrą rozrywką, lecz dzisiaj już z nieco większym chłodem patrzę na tą produkcję, która nie jest powalająca i z pewnością można stwierdzić, że w tej kategorii widziało się lepsze filmy.

 

Jeśli szukacie filmu pokroju „Karate Kid" to z pewnością „Bez Odwrotu" jest filmem o nieco podobnej historii, gdzie główną rolę gra młodzieniec, który ma swoje problemy zarówno te związane z ojcem, jak i z rówieśnikami, którzy mu dokuczają i szuka pomocy w karate. Są tutaj elementy kina kopanego jak i rodzinnego, tak więc jest to dobry film na niedzielne popołudnie. Co sprawia, że film nie został zapomniany i co jest jego motorem? Bez wątpienia Jean Claude Van Damme, który się nieco wypromował na tym filmie i został zauważony przez twórców kina kopanego, filmów akcji.

 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: